معاون توانبخشی اداره کل بهزیستی ایلام گفت: ۸،۵ درصد از جمعیت ۵۸۰ هزار نفری این استان جزو سالمندان محسوب می شوند.
کد خبر: ۷۸۲۷۲۱
تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۹ 24 September 2019

به گزارش تابناک ایلام ؛ فرخ لقا جمشیدزاده  از افتتاح دومین بنیاد فرزانگان این استان همزمان با هفته سالمندان در شهر ایلام خبر داد و افزود: نخستین بنیاد فرزانگان با هدف غنی سازی اوقات فراغت، ارایه خدمات تفریحی، توانمندسازی شغلی، ارایه خدمات آموزشی، مشاوره و غیره به سالمندان، اواخر سال ۹۵ راه اندازی شد.

وی ادامه داد: اکنون ۵۳۰ سالمند زن و مرد در این مرکز بصورت رایگان عضو بوده و با توجه به استقبال سالمندان دومین بنیاد فرزانگان نیز همزمان با هفته سالمندان در مرکز استان راه اندازی می شود.

نرخ جمعیت سالمندی ایلام ۸.۵ درصد است

معاون بهزیستی ایلام گفت: اکنون ۴۹ هزار و ۴۳۷ سالمند در این استان وجود دارد که معادل ۸،۵ درصد کل جمعیت ایلام را تشکیل می دهند.

جمشیدزاده ادامه داد: اگرچه درصد جمعیت سالمندی ایلام پایین تر از کشور است ولی این استان از این تغییر جمعیت (رشد سالمندی) بی نصیب نبوده بطوریکه شاخص های آماری بیانگر آغاز شتاب انگیز روند پیر شدن جمعیت استان را نشان می دهد.

وی اضافه کرد: در این زمینه بهبود وضعیت بهداشت، تغذیه، ارتقا سلامت و کیفیت زندگی، برقراری برنامه رفاه و تامین اجتماعی مناسب، پوشش بیمه ای جامعه سالمندان و ... باید در دستور کار دستگاه های مربوطه قرار گیرد تا موجب بهبود شاخص های سالمندی در استان شود.

حمایت بهزیستی ایلام از سه هزار و ۵۰۰ سالمند

معاون توانبخشی اداره کل بهزیستی ایلام با اشاره به اینکه از مجموع جمعیت سالمندی استان سه هزار و ۵۰۰ نفر از خدمات مستمر این سازمان استفاده می کنند یادآور شد: این افراد از خدمات مختلف بهزیستی در حوزه های فرهنگی، درمانی، توانبخشی و غیره برخوردارند.

جمشیدزاده اجرای طرح ویزیت در منزل، طرح توانبخشی مبتنی بر جامعه، توزیع وسایل توانبخشی، اعزام به اردوهای تفریحی، شناسایی و تجلیل از سالمندان نخبه، برگزاری دوره های آموزشی پیشگیری از معلولیت های دوران سالمندی و تغذیه صحیح، برقراری انشعاب آب، برق و گاز رایگان، ارایه خدمات مددکاری و روانشناسی رایگان و غیره را از جمله خدمات ارایه شده این سازمان به سالمندان برشمرد.

شمار زنان سالمند مراکز شبانه روزی ایلام بیشتر از مردان است

وی همچنین به فعالیت ۲ مرکز شبانه روزی سالمندان در این استان اشاره کرد و گفت: هم اینک ۳۶ سالمند زن و ۲۴ سالمند مرد در این مراکز نگهداری می شوند.

معاون توانبخشی بهزیستی ایلام با ذکر اینکه بر اساس آمارهای موجود در کشور با روند رو به رشد سالمندی زنانه مواجه هستیم، گفت: بر اساس آمارهای موجود تعداد سالمندان زن بیشتر از مردان است.

جمشیدزاده برگزاری همایش سالمندان، برپایی ایستگاه سلامت در مصلی و پیاده راه طالقانی ایلام، بازدید مسئولان از سرای سالمندان، برنامه های ورزشی و تفریحی، تجلیل از سالمندان موفق، برپایی نمایشگاه دستاوردهای سالمندان و غیره را از دیگر برنامه های هفته سالمندان در این استان اعلام کرد./م

ایرنا

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار