معاون سلامت دامپزشکی استان ایلام:
معاون سلامت دامپزشکی استان ایلام گفت: تشدید فعالیت پشه‌ها و حشرات خون‌خوار در فصل گرما باعث افزایش بیماری‌های دامی نظیر لمپی‌اسکین (LSD) می‌شود
کد خبر: ۱۱۶۷۰۰۷
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۵ 16 May 2024

به گزارش تابناک ایلام؛ دکتر الهام جم‌زاده در خصوص بیماری لمپی‌اسکین با شروع فصل گرما اظهار کرد: بیماری لمپی‌اسکین بیماری است که در گاو دیده می‌شود و این بیماری نسبتاً تلفات کمی دارد ولی ضررهای قابل توجهی ازجمله کاهش تولید شیر، عقیم شدن موقت یا دائمی گاوهای نر و همچنین آسیب به اندام‌های خلفی ممکن است ایجاد کند.

وی گفت : علائم آن در گاو تب، یک سری ندول یا دانه در زیر پوست و غشای مخاطی و بعضی از اندام‌ها بخصوص در نواحی سر و گردن و اندام های حرکتی، لاغری و در مواردی ممکن است مرگ هم اتفاق بیفتد.

جم‌زاده دامه داد: انتقال مکانیکی این بیماری توسط حشرات گزنده ایجاد می‌شود و تماس مستقیم با دام‌های آلوده محصولات خام دامی، وسایل تجهیزات آلوده از راه‌های دیگر انتقال این بیماری هست و شروع این بیماری در فصل تابستان و با گرم شدن هوا به صورت چشمگیری افزایش پیدا می‌کند.

وی افزود: به منظور کنترل و پیشگیری بیماری، ما هرساله با هدف پوشش جمعیت صد در صدی عملیات واکسیناسیون لمپی‌اسکین را انجام می‌دهیم، براین اساس سطح ایمنی را در مقابل مبتلا شدن به این بیماری افزایش می‌دهیم.

معاون سلامت دامپزشکی استان ایلام همچنین در خصوص یکی دیگر از راه‌های کنترل و پیشگیری از بیماری لمپی اسکین علاوه بر واکسیناسیون گاو و گوساله، به انجام سمپاشی در مناطق تکثیر حشرات که از این راه فعالیت حشرات متوقف می‌شود اشاره کرد./ح

 

بیشتر بخوانید

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار