روانشناسان معتقدند دیدن خواب امتحان دادن در بزرگسالی می‌تواند مربوط به تغییر و تحولی باشد که حالا در زندگی خود در حال تجربه‌ی آن هستید، و یا تغییر و رشدی در روابط شخصی تان. باید ببینید که چه چیزی است که احتمالاً برای آن احساس آمادگی نمی‌کنید. ممکن است مربوط به یک حس ناکافی بودن یا حس تردید نسبت به خود درباره‌ی مرحله‌ی بعدی زندگی شخصی تان باشد.
کد خبر: ۱۱۶۱۰۶۰
تاریخ انتشار: ۱۵ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۷:۴۰ 03 April 2024

به گفته‌ی متخصصان، ما بخش زیادی از زندگی خود را در مدرسه سپری می‌کنیم و به طور کلی تعجبی ندارد که درباره‌ی آن خواب ببینیم، حتی در دوران بزرگسالی که دیگر از آن موقعیت دور شده ایم.
 
راهروی منتهی به کلاس تان را با سرعت و دلشوره طی می‌کنید، چون می‌دانید کمی تأخیر داشته اید. وقتی وارد کلاس می‌شوید، همکلاسی هایتان را می‌بینید که همگی روی یک برگه خم شده اند. وحشت زده متوجه می‌شوید امتحانی داشته اید که به کلی آن را فراموش کرده بودید و اصلاً برایش درس نخوانده اید.
به گزارش روزیاتو، در کشاکش این موقعیت دلهره آور یکباره از خواب می‌پرید و متوجه می‌شوید که همه چیز صرفاً یک خواب بوده است. گرچه نفس راحتی می‌کشید، اما احتمالاً این سؤال برایتان پیش می‌آید که چرا با اینکه سال‌ها است دیگر مدرسه نمی‌روید، باز هم خواب امتحان دادن می‌بینید.

قبل از هر چیزی لازم است بدانید که شما تنها نیستید و بسیاری از افراد این خواب را تجربه می‌کنند. حتی شبکه‌های اجتماعی مملوء از کاربرانی است که از تجربه‌ی مکرر دیدن خواب امتحان صحبت کرده اند.

اما روانشناسان چه نظری درباره‌ی علت دیدن خواب امتحان دادن در دوران بزرگسالی دارند؟

به گفته‌ی متخصصان، ما بخش زیادی از زندگی خود را در مدرسه سپری می‌کنیم و به طور کلی تعجبی ندارد که درباره‌ی آن خواب ببینیم، حتی در دوران بزرگسالی که دیگر از آن موقعیت دور شده ایم.

در مدرسه ما خود را برای داشتن عملکرد درسی مناسب، پذیرفته شدن از سوی همکلاسی هایمان و گرفتن نمرات خوبی که باید آن‌ها را به والدین خود نشان دهیم، تحت فشار می‌بینیم.

 
 
 

روانشناسان می‌گویند تمام آن اضطراب‌ها در مدرسه رخ می‌دهند و با جنبه‌های اجتماعی مربوط به دوستان و والدین ترکیب می‌شوند.

در حقیقت، ما در دوران کودکی بیش از همه در مدرسه در موقعیت قضاوت و ارزیابی شدن قرار می‌گرفتیم. به همین دلیل بعد‌ها در زندگی خود هر زمان که در موقعیتی قرار بگیرید که باید در آن عملکرد خود را نشان دهید و برای آن مورد قضاوت و ارزیابی قرار گیرید، تعجبی ندارد که شب خود را با دیدن خواب امتحان دادن صبح کنید.

به گفته‌ی کارشناسان، به طور کلی، اغلب افراد خواب‌های تکرارشونده می‌بینند که از میان آن خواب‌ها هم اغلب موارد، خواب‌های بد هستند. در حقیقت، این یک فرآیند فیزیولوژیک کاملاً طبیعی است. این خواب ها، بخصوص خواب‌های بد، انعکاسی از روز‌های بد زندگی مان هستند که اضطراب آور یا چالش برانگیز بودند؛ بنابراین هر زمان که در زندگی تان در موقعیت مشابهی قرار بگیرید که در آن باید پیروز شوید و بدرخشید و اضطراب مشابهی را تجربه کنید، این شرایط می‌تواند منجر به دیدن چنین خواب‌هایی شود.

همچنین روانشناسان معتقدند دیدن خواب امتحان دادن در بزرگسالی می‌تواند مربوط به تغییر و تحولی باشد که حالا در زندگی خود در حال تجربه‌ی آن هستید، و یا تغییر و رشدی در روابط شخصی تان. باید ببینید که چه چیزی است که احتمالاً برای آن احساس آمادگی نمی‌کنید. ممکن است مربوط به یک حس ناکافی بودن یا حس تردید نسبت به خود درباره‌ی مرحله‌ی بعدی زندگی شخصی تان باشد. ممکن است مربوط به تجربه‌ای در زندگی حال حاضرتان باشد که با عدم تعادل و فشار زیادی همراه است، یک حس درماندگی از وظایف و مسئولیت‌ها یا بازتابی از یک درگیری درونی. یا ممکن است مربوط به گذر از یک مرحله از زندگی به مرحله‌ای دیگر، مثلاً از جوانی به میانسالی باشد./ح

 

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار