معاون منابع طبیعی و آبخیزداری ایلام:
معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری ایلام گفت: مالچ پاشی انجام شده در بیابان های استان دارای پیوست های زیست محیطی بوده و مضرات چندانی برای محیط زیست و طبیعت ندارد.
کد خبر: ۸۵۱۵۹۱
تاریخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۰ 18 May 2020

به گزارش تابناک ایلام؛ حجت اله فتحی اظهار داشت: مالچ به کار رفته قیر نیست بلکه چربی های حاصل از مشتقات نفت بوده و سازگار با محیط زیست و خاک است.

وی افزود: مالچ پاشی در دشت های بیابانی ماسه ای که خاک تثبیت نشده و روان و دارای حرکت است با هدف تثبیت خاک و جلوگیری از حرکت آن انجام می شود.

فتحی یادآور شد: تاکنون ۵۰۰ هکتار از اراضی بیابانی استان ایلام در منطقه ابوغویر دهلران مالچ پاشی شده و ۱۵۰ هکتار آن نیز در دست اقدام است.

وی اضافه کرد: در کنار مالچ پاشی، ۲۵۰ هکتار از اراضی این منطقه که مستعد کاشت نهال بود نیز نهال کاری صورت گرفته است.

وی گفت: مالچ پاشی انجام گرفته تا پنج سال ماندگاری دارد و به حفظ رطوبت خاک، تثیبت شن های روان و مستعد شدن خاک برای رویش گیاهان کمک می کند.

فتحی اظهار داشت: ۱۷۰ میلیارد ریال اعتبار از منابع ملی برای انجام عملیات ۶۵۰ هکتار مالچ پاشی و ۲۵۰ هکتار نهال کاری حاشیه این بیابان ها اختصاص یافته است.

وی افزود: حرکت شن و ماسه روان بیابانی معمولا موجب خسارت به اراضی کشاورزی، تاسیسات صنعتی، راه ها و ایجاد دردسر برای حاشیه نشینان می شود.

مالچ پاشی و تثبیت خاک مانع حرکت ماسه و شن ها می شود و باتوجه به سازگاری با محیط زیست و کمک به جذب رطوبت و بسترسازی برای رویش گیاهان خواهد شد.

از گستره ۲ میلیون هکتاری استان ایلام یک میلیون و ۷۰۰ هزار هکتار آن را اراضی طبیعی تشکیل داده است./ح

 

ایرنا

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار