رئیس بخش زلزله‌شناسی مهندسی و خطرپذیری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: ایران در مقایسه با سایر کشورهای دنیا رکورددار فرونشست زمین است.
کد خبر: ۱۰۲۲۴۲۳
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۵ 15 January 2022

به گزارش تابناک ایلام؛ بیت الهی گفت: ۱۱۶ شهر کشور با ۲۵ میلیون نفر جمعیت و ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد مسکونی، در حال حاضر در معرض فرونشست زمین هستند.

میزان فرونشست زمین در شهریار به ۲۵ سانتی متر در سال رسید

به گفته رئیس بخش زلزله‌شناسی مهندسی و خطرپذیری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، ایران رکوددار فرونشست زمین در بین کشورهای جهان است و میزان فرونشست زمین در رفسنجان کرمان به ۳۰ سانتی متر، در اصفهان به ۱۸ سانتی متر و در جنوب غرب تهران به ۲۵ سانتی متر  در سال رسیده است.

او می‌گوید، علت افزایش فرونشست‌های زمین برداشت غیر مجاز از آب های زیر زمینی است و افزایش تعداد چاه‌های غیر مجاز و همچنین برداشت های بی رویه آب های زیرزمینی باعث وقوع چنین حادثه‌هایی در شهرهای مختلف شده است.

از ابتدای امسال، ما شاهد افزایش چشمگیر فرونشست های زمین در شهرهای مختلف از جمله اصفهان و تهران بوده‌ایم و برخی از کارشناسان محیط زیست علت وقوع حادثه هواپیمایی چند روز پیش در اصفهان را هم فرونشست زمین فرودگاه اعلام کرده‌اند.

موضوع فرونشست‌های زمین به دلیل استفاده بیش از حد از آب‌های زیرزمینی تبدیل به یک بحران در بسیاری از شهر‌های کشور شده است. در حال حاضر در بسیاری از کشور‌های دنیا با جلوگیری از برداشت‌های غیرمجاز آب‌های زیر زمینی تا حدودی توانسته‌اند این مشکل را برطرف کنند./ح

 

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار