رییس عملیات فرآورش محصولات جانبی شرکت پالایش گاز ایلام با اشاره به اینکه واحد تصفیه پساب این مجموعه با استفاده از علم روز از آلودگی زیست محیطی جلوگیری می کند،گفت: این واحد یکی از اصلی ترین ویترین های مجموعه در حفظ و صیانت از محیط زیست است.
کد خبر: ۱۰۱۱۶۸۱
تاریخ انتشار: ۰۵ آذر ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۰ 26 November 2021

به گزارش تابناک ایلام ، عبدالعلی رحمی با بیان اینکه  در سال های گذشته تمامی شاخص های زیست محیطی سیال خروجی واحد عملیات تصفیه پساب صنعتی مطابق استانداردهای زیست محیطی بوده است، افزود: میانگین شاخص COD که یکی از اصلی ترین شاخص های آلودگی پساب های صنعتی به حساب می آید در سال گذشته ۲۴ میلی گرم در لیتر بوده که طبق استانداردهای زیست محیطی برای ارسال به رودخانه باید کمتر از ۶۰ میلی گرم در لیتر باشد و این مهم در سال های گذشته نیز اتفاق افتاده است که نشان دهنده صحت عملکرد تصفیه خانه است.

وی اظهار داشت: از زمان افتتاح این پروژه، پالایشگاه گاز ایلام هیچ گونه آلودگی در حوزه آب به سمت رودخانه های پایین دست نداشته وحتی درصد قابل توجهی از سیال خروجی این واحد جهت آبیاری ۹۰۰ اصله از انواع درختان که در چند سال گذشته در ضلع جنوبی واحد پساب غرس شده، استفاده شده است.

رحمی، واحد عملیات تصفیه پساب صنعتی یکی از اصلی ترین ویترین های پالایشگاه گاز ایلام در خصوص حفظ و صیانت از محیط زیست دانست و تصریح کرد: تمامی پرسنل واحد عملیات تصفیه پساب صنعتی از جوانان متخصص بومی منطقه می باشند که با توجه به تلاش شبانه روزی این عزیزان این واحد به یکی از واحد های پویا در پالایشگاه گاز ایلام تبدیل شده است.

رییس عملیات فرآورش محصولات جانبی شرکت پالایش گاز ایلام ادامه داد: واحد عملیات تصفیه پساب صنعتی و بهداشتی در در راستای تعهد و وظیفه اجتماعی پالایشگاه گاز ایلام در خصوص حفظ و صیانت از محیط زیست در سال ۱۳۹۵ در ضلع جنوب شرقی پالایشگاه بمنظور تصفیه فاضلاب های صنعتی و بهداشتی شرکت به بهره برداری رسید.

رحمی بیان داشت: برای ساخت این تصفیه خانه از تکنولوژی های جدید استفاده شده است به صورتی که سه مرحله تصفیه شامل تصفیه فیزیکی،تصفیه شیمیایی ،تصفیه بیولوژیکی و در پایان فرآیند عملیات گندزدایی بطور کامل انجام می شود.

وی افزود: ظرفیت طراحی این تصفیه خانه سالانه میزان ۲۵۰ هزار متر مکعب می باشد که در صورت راه اندازی فاز دوم می توان از تمام این ظرفیت استفاده کرد.

وی با بیان اینکه در سال گذشته ۶۷ هزارو ۶۳۱ متر مکعب و نیمه نخست سال جاری ۴۶ هزارو ۵۴۹ مترمکعب سیال صنعتی و بهداشتی وارد تصفیه خانه شده و بعد از انجام عملیات تصفیه خروج داده شده است، اظهار داشت: در خروجی این واحد،آنالایزر پایش آنلاین شاخص های زیست محیطی ،توسط سازمان محیط زیست استان نصب شده و این شاخص ها به صورت برخط توسط نهادهای نظارتی قابل رصد است.

رییس عملیات فرآورش محصولات جانبی شرکت پالایش گاز ایلام با اشاره به اینکه برای توسعه تصفیه خانه این واحد صنعتی چندین پروژه تعریف شده است ،گفت: راه اندازی زباله سوز جهت امحاء و سوزاندن لجن های تولیدی تصفیه خانه که این پروژه ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و انتظار می رود تا پایان سال ۱۴۰۰ به بهره برداری برسد.

رحمی اضافه کرد: ساخت مخزن ۱۰ هزار متر مکعبی برای ذخیره سیال خروجی از واحد تصفیه پساب و آب های حاصل از بارندگی جهت استفاده مجدد در فضای سبز این واحد صنعتی در دستور قرار گرفته است.

به گفته وی محوطه سازی کامل واحد تصفیه خانه و اجرای فضای سبز داخل واحد، توسعه مخازن فاضلاب بهداشتی، تجهیز کامل آزمایشگاه واحد تصفیه خانه ، ساخت انبار مواد شیمیایی داخل واحد و ایجاد مسیر برگشت تمامی مخازن به مخزن ورودی از دیگر اقدامات شاخص در این حوزه است./ع

بیشتر بخوانید:

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار