برخی از بازیکنان تیم ملی زنان عربستان سعودی، بدون حجاب و برخی با مقنعه، لباس‌های گشاد، شلوارک ورزشی و ساق‌های بلند در جلسه تمرین شرکت کردند.
کد خبر: ۱۰۱۰۸۶۸
تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۰ 22 November 2021

اولین لیگ فوتبال زنان عربستان سعودی از فردا آغاز به کار می‌کند تا راه برای تحقق رویای حرفه‌ای شدن دختران این کشور و شاید بازی در جام جهانی فوتبال زنان هموار کند.

خبرگزاری فرانسه با اشاره به تاسیس لیگ فوتبال زنان در عربستان سعودی از حس و حال و آرزوهای بازیکنان زن تیم ملی فوتبال در این کشور و مشکلات آنها می گوید.

به گزارش تابناک ایلام به نقل از عصر ایران، عربستان سعودی از سال ها قبل به خاطر محدودیت‌های شدید علیه زنان تحت انتقادات گسترده قرار داشت. با این حال، عربستان سعودی در چند سال اخیر محدودیت‌های چند دهه ای برای فوتبالیست‌های زن را لغو کرد و اکنون قصد دارد یک تیم ملی بسیار قدرتمند برای شرکت در مسابقات بزرگ ایجاد کند.

این کشور اسلامی فوق محافظه‌کار متهم است که سابقه ضعیف حقوق بشری خود را با برگزاری رویدادهای مختلف ورزشی لاپوشانی می‌کند. عربستان سعودی در زمینه حقوق بشر و حقوق زنان تحت انتقادات شدید قرار دارد. 

آخرین گام عربستان در زمینه اصلاحات اجتماعی ایجاد لیگ فوتبال زنان در این کشور است.

فدراسیون فوتبال عربستان سعودی در ماه جاری میلادی از تشکیل لیگ فوتبال زنان خبر داد و اعلام کرد 16 تیم در شهرهای ریاض، جده و "دمام" با هم رقابت خواهند کرد.

زنان در عربستان سعودی از سال ۲۰۱۸ اجازه یافتند در استادیوم‌ها حاضر شوند و مسابقه‌های فوتبال را از نزدیک تماشا کنند.

تمرین اولین تیم ملی فوتبال زنان عربستان سعودی در شهر ریاض/ عکس: خبرگزاری فرانسه

آغاز به کار لیگ فوتبال زنان در عربستان سعودی (عکس)

در این میان "فرح جعفری" بازیکن فوتبال از اعلام خبر تشکیل لیگ فوتبال زنان بسیار هیجان زده شد.

او امیدوار است به یک بازیکن حرفه‌ای فوتبال تبدیل شود، در لیگ برتر انگستان بازی کند و به همراه کشورش در جام جهانی فوتبال زنان حضور یابد.

این زن اهل عربستان سعودی گفت: "در آغاز فعالیت فوتبالیم با مشکلاتی مواجه شدم و همه مردم آن را نمی‌پذیرند".

عربستان سعودی به اجرای سختگیرانه از تفاسیر اسلام پایبند است و هنوز بسیاری در این کشور مشارکت زنان در ورزش را نمی‌پذیرند و به شدت به آن انتقاد دارند/ عکس: خبرگزاری فرانسه

آغاز به کار لیگ فوتبال زنان در عربستان سعودی (عکس)

این دختر 18 ساله که موهایش را دم اسبی کرده و لباس ورزشی به تن دارد، می‌گوید: "خانواده و دوستانم برای بازی فوتبال بسیار تشویقم کردند".

"فرح" مانند بسیاری از دختران جوان سعودی علاقه زیادی به فوتبال داشت اما مانند بسیاری دیگر قادر به شرکت در مسابقات فوتبال نبود. او گاهی در مدرسه با دوستان یا در خیابان با اقوام خود فوتبال بازی می کرد.

وی گفت که از دیگر کارهای فوتبالی‌اش، تماشای بازی‌های فوتبال از تلویزیون است.

عربستان سعودی به تفسیر سختگیرانه از قوانین اسلامی پایبند است و مشارکت زنان در ورزش همچنان مورد انتقاد بسیاری از مردم این کشور قرار دارد.

اما پس از به قدرت رسیدن "محمد بن سلمان" ولیعهد عربستان بسیاری از محدودیت‌ها برای زنان لغو شد. محمد بن سلمان در سال 2017 به قدرت رسید و با اصلاحات گسترده تلاش دارد تا درهای این کشور را به روی جهان باز کند.

اصلاحات و تغییرات به زنان اجازه داده تا پشت فرمان اتومبیل بنشینند و در محافل مختلف در کنار مردان حضور داشته باشند. این در حالی است که مخالفان عربستان همچنان با شدت سرکوب می‌شوند.

آینده نه چندان تیم ملی عربستان؛ شماره یک آسیا

به گفته مقامات عربستان "فرح" یکی از 30 بازیکنی است که از میان 400 داوطلب برای تیم ملی این کشور انتخاب شده است.

او در این باره گفت: "رویای روزی را دارم که بتوانم با تیم ملی کشور در جام جهانی زنان شرکت کنم".

وی افزود که آرزوی بازی برای تیم باشگاهی "منچستر سیتی" انگلیس را دارد.

عربستان سعودی به خاطر اعمال محدودیت‌های شدید علیه زنان از سوی جامعه جهانی محکوم است. برخی از این محدودیت‌ها در چند سال اخیر لغو شده‌‌اند/ عکس: خبرگزاری فرانسه

آغاز به کار لیگ فوتبال زنان در عربستان سعودی (عکس)

هیچ کدام از باشگاه‌های ورزشی عربستان سعودی تیم فوتبال زنانه ندارند. این در حالیست که تیم ملی مردان عربستان سعودی تا کنون 5 بار در جام جهانی حضور داشته است.

در جلسه تمرینی تیم ملی فوتبال زنان عربستان سعودی اعضای تیم ملی این کشور با هیجان در استادیوم شاهزاده "فیصل بن فهد" شهر ریاض به میدان رفتند.

برخی از آنها بدون حجاب و برخی دیگر با مقنعه، لباس‌های گشاد، شلوارک ورزشی و ساق‌های بلند تمرین کردند.

مقامات عربستان هنوز هیچ محدودیتی برای پوشاک ورزشی زنان عربستان اعلام نکرده‌اند. در گذشته پلیس دینی عربستان با نظارت شدید دستورات سخت و دستوری را برای لباس ورزشی زنان صادر می‌کرد.

"لما العنزی" دروازه تیم ملی زنان عربستان سعودی گفت: "از حضور در تیم ملی زنان خوشحالم".

این جوان 25 ساله به خبرگزاری فرانسه گفت: "من به آرزویم رسیدم و رویای والدینم را محقق کردم زیرا آنها بودند که مرا در این راه تشویق کردند".

عربستان سعودی تا کنون 3 مرکز آموزش فوتبال برای دختران 13 تا 17 ساله راه اندازی کرده و  تا سال 2025، قصد دارد 9 مرکز آموزش فوتبال دیگر ایجاد کند.

"مونیکا اشتاب" سرمربی آلمانی برای هدایت تمرینات تیم ملی فوتبال زنان عربستان سعودی به خدمت گرفته شده است.

براساس اعلام مقامات، "مونیکا اشتاب" از آلمان به عنوان سرمربی تیم ملی زنان عربستان سعودی منصوب شده است. او با لقب "عقاب سبز" نامیده می شود/ عکس: خبرگزاری فرانسه

آغاز به کار لیگ فوتبال زنان در عربستان سعودی (عکس)

"اشتاب" در این باره گفت: " اینجا همه چیز جدید است، مانند کودکی که تازه شروع به راه رفتن و ایستادن می‌کند".

تیم ملی زنان عربستان در حال حاضر خود را برای اولین بازی دوستانه در ماه فوریه آماده می‌کند.

اشتاب که پیشتر مربیگری تیم ملی زنان بحرین و قطر را بر عهده داشته می‌گوید به این موضوع خوشبین است.

او می‌گوید: "آنها در 5 تا 8 سال آینده به تیم شماره یک خلیج فارس تبدیل می‌شوند و این دستاورد بزرگی است"./ح

 

برچسب ها: لیگ فوتبال زنان
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار