هشدارهای پلیس به ممنوعیت شنا کردن در رودخانه ها؛

رودخانه های ایلام برای شناکردن خطرناک هستند

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان ایلام گفت: شنا کردن به نوبه خود یکی از ورزش های پر طرفدار در کشورمان محسوب می شود اما با وجود احداث استخرهای سرپوشیده و برگزاری کلاس های آموزشی، شنا کردن در رودخانه ها، سدها و استخرهای غیرمجاز در فضای باز برای تفریح جوانان جذاب تر نشان می دهد ولی غافل از اینکه همین تفریح کوتاه می تواند با جان آن ها بازی کند و در خیلی از مواقع شاهد اتفاقات ناگواری در این خصوص باشیم.
کد خبر: ۷۵۶۹۷۴
تاریخ انتشار: ۰۴ تير ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۰ 25 June 2019

به گزارش تابناک ایلام ؛ سرهنگ فرزاد یاسمی اظهار کرد : در کلان شهرهای کشورمان با فرا رسیدن فصل تابستان و شروع اوقات فراغت، حضور جوانان در استخرهای سرپوشیده افزایش یافته و ورزش شنا رونق بیشتری می گیرد. هر چند ورزش شنا مختص به فصل تابستان و یا زمان خاصی نیست اما جوانان در این فصل با فراغ بال بیشتری به این رشته روی می آورند و زمان پر نمودن اوقات فراغت خود را به سفارش نبی مکرم اسلام(ص) جامه عمل پوشانده و این ورزش را دنبال می کنند.

وی افزود:اما آنچه که جوانان و نوجوانان را بیشتر به سمت خود می کشد، آب تنی و شنا کردن در رودخانه ها و استخرهای روباز است. البته این را هم باید گفت برخی از ورزشکاران، شنا کردن در آب های روان و رودخانه ها را عامل افزایش نفس و افزایش توانایی حرکات رزمی می دانند.

یاسمی یادآور شد: شنا کردن به نوبه خود یکی از ورزش های پر طرفدار در کشورمان محسوب می شود اما با وجود احداث استخرهای سرپوشیده و برگزاری کلاس های آموزشی، شنا کردن در رودخانه ها، سدها و استخرهای غیرمجاز در فضای باز برای تفریح جوانان جذاب تر نشان می دهد ولی غافل از اینکه همین تفریح کوتاه می تواند با جان آن ها بازی کند و در خیلی از مواقع شاهد اتفاقات ناگواری در این خصوص باشیم.

وی ادامه داد: استان ایلام به دلیل کوهستانی بودن، شرایط مناسب آب و هوایی، داشتن چشمه ها و رودخانه های فصلی و دائمی گوناگون و همچنین وجود آبشارها و آبگیرها بعنوان یکی از مناطق پرطرفدار برای ورزش های تابستانه به خصوص شنا کردن است اما همین رودخانه ها برای چند ثانیه تفریح و ورزش، عمری پشیمانی برای جوانان را به دنبال داشته و حتی آنان را به کام مرگ می کشاند.

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان ایلام گفت: در هر 10 شهرستان استان ایلام، مکان های متنوع و فراوانی وجود دارد که جوانان برای شناکردن انتخاب می کنند. مکان هایی که شناکردن در آن ها ممنوع شده اما غفلت جوانان باعث می شود اتفاقات ناگواری در اینگونه اماکن رخ دهد.

وی اضافه کرد: شاید یکی از دلایل روی آوردن جوانان به اینگونه مکان ها را کمبود استخرهای سرپوشیده در سطح استان به ویژه در شهرها و روستاها عنوان کرد.

یاسمی یادآور شد: در سال گذشته چندین نفر از جوانان و نوجوانان ایلامی در رودخانه های استان غرق شدند اما امسال هنوز تابستان از راه نرسیده، باز شاهد غرق شدن جوانان و نوجوانان در سدها، آبگیرها، رودخانه ها و آبشارهای استان هستیم به طوری که در سه ماهه اول سال جاری چند جوان ایلامی در رودخانه های استان غرق شدند. کارشناسان معتقدند فنی ترین شناگرها هم امکان دارد در رودخانه ها غرق شوند.

وی بیان داشت : آشنایی کامل با اصول و فنون شنا، علت محکمی برای استفاده از این مناطق غیر مجاز نیست چرا که آب پشت سدها دارای سطحی آرام و فریبنده است اما یک جریان شدید زیرین وجود دارد که از دید شناگران پنهان است و می‌تواند خطرات مرگباری را به وجود آورد.

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان ایلام گفت: جوانان برای شنا کردن در اینگونه اماکن، به صورت گروهی مراجعه کرده و با اینکه اصول اولیه شنا کردن را نمی دانند چون در جمع دوستانه هستند، فکر می کنند دیگر شنا کردن در کنار دوستان سخت نیست و اگر اتفاقی بیافتد، دوستانشان کمک می کنند به همین دلیل در رودخانه شنا می کنند و در خیلی از مواقع بدلیل عدم آشنایی با فنون شنا و شرایط متفاوت رودخانه ها غرق شده اند.

وی عنوان داشت : حال در چند سال اخیر، غرق شدگی از معضلات جدی استان ایلام به شمار می رود که جوانان این استان را یکی از پس از دیگر به کام مرگ می کشاند. بیشتر غرق شدگی ها در استان ایلام در سدهای چم گردلان، سد سیمره، و سد دویرج دهلران گزارش شده است، اما سد چم گردلان که منبع آب آشامیدنی ایلام به شمار می رود، بیشترین غرق شدگی را به خود اختصاص داده است.

لزوم ایجاد مراکز امدادی با غریق نجات در مناطق گردشگری

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان ایلام گفت: غرق شدگی در آب پشت سدها، رودخانه ها و ... به حدی است که هر ماه یک خبر ناگوار غرق شدگی در رسانه های استان منتشر می شود. بیشتر این غرق شدگی ها در مناطق گردشگری استان بوده که اکثر جوانان برای شنا کردن به آنجا مراجعه می کنند.

وی افزود: یکی از مهم ترین راه های جلوگیری و یا کاهش چنین اتفاقاتی، ایجاد مراکز امداد و نجات با چند غریق نجات در مناطق گردشگری به خصوص در فصل های بهار و تابستان است.

یاسمی یادآور شد: در همین سه ماهه اول سال جاری چندین نفر در سد چم گردلان شهر ایلام، سد دویرج دهلران، رودخانه سیمره در سیروان و آبشار "اما" در ملکشاهی غرق شده اند که لزوم ایجاد مراکز امدادی و پلیسی در مناطق گردشگری استان را دو چندان می کند. علت تمامی این غرق شدگی ها، ناآشنا بودن به فنون شنا، بی احتیاطی و شنا کردن در مناطق ممنوعه گزارش شده است.


راهکارهای کاهش آمار غرق شدگی در استان

1- استخر سرپوشیده یا روباز در تمام شهرستان های استان به ویژه روستاها احداث شود.

2- بلیط استخرهای سرپوشیده در فصل گرما نیم بها شود.

3- در مناطق گردشگری که جوانان و نوجوانان برای شنا کردن انتخاب می کنند و بیشترین آمار غرق شدگی را دارند، تیم های غریق و نجات و فوریت های پلیسی در فصل تابستان دایر گردد.

4- مناطق خطر و ممنوعه شنا فنس کشی شوند.

5- در مناطق ممنوعه تابلوهای هشدار دهنده و خطر نصب گردد.

6- پیام های هشدار دهنده و آموزشی در خصوص شنا نکردن در رودخانه ها به صورت انیمیشن در رسانه ملی و استانی پخش گردد.

7- جوانان و نوجوانان به شنا کردن در استخرهای سرپوشیده تشویق و ترغیب شوند.

8- گزارش های پلیسی و هشدار دهنده در فضای مجازی استان به صورت گسترده منعکس گردد تا خانواده ها و قشر جوان جامعه با خطرات شنا کردن در مناطق ممنوعه آشنا شوند.

9- سالم سازی و مناسب سازی برخی مناطق گردشگری که امکان شنا کردن در آن ها وجود دارد، انجام شود تا در حضور تیم های غریق و نجات، جوانان و نوجوانان از ورزش های تابستانه و شنا کردن در رودخانه ها بهره مند شوند.

10- جلیقه نجات مخصوص شنا در هر شرایطی و در هر منطقه ای استفاده شود.

11- استفاده از تیوپ برای شنا کردن بسیار خطرساز بوده و استفاده از آن منع گردد.

12- گشت های ساحلی پلیس با قایق های موتوری در رودخانه ها و مکان های گردشگری و تفریحی استفاده شود تا از شنا کردن افراد در مناطق ممنوعه جلوگیری شود./م

 

اشتراک گذاری
نظر شما
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
آخرین اخبار