نگاهی به توپ فضایی مخفی روسیه؛ تنها تفنگی که در فضا شلیک شده است (+عکس)

در بحبوحه جنگ سرد، روسیه به فعالیت‌های فضایی می‌پرداخت. در همان حین، روسیه یک توپ فضایی مرموز را هم در فضا شلیک کرد!
کد خبر: ۱۱۷۴۷۸۴
تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۴۰۳ - ۲۱:۰۰ 08 July 2024

آمریکا از ترس ساخت پایگاه فضایی روسیه در کره ماه، سرسختانه به‌دنبال ایجاد پایگاه نظامی خود در مدار این کره است. اما شاید با خود می‌گویید که علت این همه ترس چیست؟ در دوران اوج جنگ سرد، زمانی که رقابت‌های فضایی بین ابرقدرت‌ها در حال اوج‌گیری بود، شوروی سابق اقدام به انجام کاری کرد که تا آن زمان سابقه نداشت: شلیک یک توپ در فضا. این توپ که R-23M نام داشت، تنها سلاحی است که تا به حال در اعماق تاریکی فضا شلیک شده است.

به گزارش خبرآنلاین، R-23M که در دهه 1950 به عنوان سلاح دفاعی برای بمب افکن‌ها طراحی شده بود، در نهایت راه خود را به مدار زمین پیدا کرد. این توپ 23 میلی‌متری روی ایستگاه فضایی نظامی الماز 2 نصب شد. پروژه‌ای سری که نمادی از بلندپروازی‌های نظامی شوروی در فضا بود.

نگاهی به توپ فضایی مخفی روسیه؛ تنها تفنگی که در فضا شلیک شده است (+عکس)

توپ فضایی مخفی روسیه R-23M

طراحی منحصر به فرد R-23M، با سیستم بارگذاری و گلوله‌گذاری خودکار، آن را برای شلیک در محیط بی‌وزنی فضا ایده‌آل می‌کرد. این توپ در آخرین روز مأموریت الماز 2، با هدف آزمایش عملکرد در شرایط واقعی شلیک شد. جزئیات دقیق این آزمایش هنوز در هاله‌ای از ابهام است، اما تصاویر جدیدی که به دست آمده، نگاهی دقیق‌تر به این سلاح فضایی منحصربه‌فرد ارائه می‌دهد.

برخلاف تصور اولیه، R-23M در شرایط بی‌وزنی می‌توانست بدون ایجاد لرزش و پس‌زدگی شدید شلیک کند. هدف اصلی از نصب این توپ، دفاع از ایستگاه فضایی در برابر تهدیدات بالقوه بود. با این حال، عدم وجود تهدید مستقیم از سوی دشمنان، منجر به استفاده محدود از این سلاح شد.

پروژه R-23M، نقطه عطفی در تاریخ اکتشافات فضایی

با این وجود، پروژه R-23M نقطه عطفی در تاریخ اکتشافات فضایی به شمار می‌رود. این پروژه نشان‌دهنده تلاش‌های شوروی برای ادغام فناوری‌های نظامی و فضایی در دوران جنگ سرد بود. نصب این توپ بر روی ایستگاه الماز، نگرانی‌هایی را در میان همتایان غربی شوروی برانگیخت و نشان داد که فضا می‌تواند به عرصه‌ای جدید برای رقابت‌های نظامی تبدیل شود.

نگاهی به توپ فضایی مخفی روسیه؛ تنها تفنگی که در فضا شلیک شده است (+عکس)

توپ فضایی مخفی روسیه R-23M

R-23M، به‌عنوان یکی از فناوری‌های پیشرفته‌ای که برای اولین بار در شرایط واقعی فضا مورد آزمایش قرار گرفت، تجربیات ارزشمندی را برای توسعه فناوری‌های فضایی آینده به ارمغان گذاشت. داستان این توپ فضایی، یادآور دورانی است که در آن مرزهای اکتشافات فضایی با انگیزه‌های نظامی در هم آمیخته بودند و یادآور جسارت و ابتکاری است که بشر برای فتح قلمروهای ناشناخته به کار می‌برد.

 
اشتراک گذاری
نظر شما
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
آخرین اخبار