مدیر کارخانه کاغذ سنگی ایلام:
مدیر کارخانه کاغذ سنگی ایلام گفت: طرح کاغذ سنگی شهرستان چرداول ۵۰ درصد از نیاز کشور را تامین خواهد کرد که تاکنون ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و طی ۲ ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسد.
کد خبر: ۱۱۶۹۴۴۵
تاریخ انتشار: ۱۴ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۹:۳۰ 03 June 2024
به گزارش تابناک ایلام؛ مصطفی اله‌داد مدیر کارخانه کاغذ سنگی ایلام، بیان داشت: به طور میانگین برای تولید هر تن کاغذ بین ۱۷ تا ۲۴ درخت قطع می‌شود و با توجه به زمان ۱۶ ساله برای احیای درختان، روش‌های جدیدتری برای تولید کاغذ در جهان در حال توسعه است که کاغذ سنگی یکی از آنهاست.
 
وی افزود: کارهای اجرایی پروژه کاغذ سنگی در چرداول در مهرماه ۱۴۰۱ در شهرک صنعتی شباب به زمین زده شد که پیش‌بینی ساخت و بهره‌برداری آن ۱۳ ماهه بود که به دلیل تغییرات در طرح و تجهیزات، بهینه کردن محصولات و محدودیت در تهیه تجهیزات به خاطر تحریم‌ها تا امسال به درازا کشید و با برنامه‌ریزی‌های انجام شده طی ۲ ماه آینده این طرح بزرگ و مهم بهره‌برداری می‌رسد.
 
مدیر طرح کاغذ سنگی چرداول، ادامه داد: در حال حاضر پیشرفت فیزیکی پروژه براساس اِشل مصوب پروژه حدود ۹۰ درصد است و تجهیزات تولیدی و دستگاه‌های مدرن از کشور چین خریداری شده و به زودی نصب، مونتاژ و راه‌اندازی می‌شود و همزمان با شروع آن دوره‌های آموزشی برای شاغلان که از نیروهای بومی و فعالان در احداث این پروژه هستند، برگزار می‌شود و نیروهای این کارخانه قطعاً از نیروهای بومی منطقه خواهند بود.
 
اله‌داد خاطرنشان کرد: برای ساخت این پروژه از اعتبارات ارزی اعتباری بیش از ۲ میلیون و ۴۴۰ هزار یورو تأمین شده و زیربنای کلی این طرح نزدیک به ۲۸ هزار مترمربع و خود پروژه هم بیش از ۴ هزار مترمربع است و ۵۰ درصد از نیاز کاغذ سنگی کشور را تامین خواهد کرد؛ فناوری تولید کاغذ سنگی در حال حاضر فقط در کشورهای ایالات متحده کانادا و چین وجود دارد.

وی تصریح کرد: ظرفیت اسمی تولید کارخانه سالانه ۵ هزار تن خواهد بود و ۸۵ نفر به طور مستقیم و ۲۰۰ نفر به طور غیرمستقیم در این کارخانه مشغول به کار می‌شوند.

مدیر طرح کاغذ سنگی یادآور شد: این پروژه جزو تکنولوژی‌های نوظهور است که از ۷۰ تا ۱۲۰ میکرو تولید کاغذ خواهد داشت، برای تولید بیش از ۱۲ هزار تن کاغذ در سال و اشتغالزایی ساخت فاز ۲ آن را نیز پیش‌بینی شده است که با اختصاص اعتبارات و نگاه ویژه دولت، این امر نیز محقق خواهد شد.

وی اظهار داشت: فاز دوم کارخانه پس از تکمیل فاز اول آغاز خواهد شد و برای طرح فاز دوم ۳۵۰۰ مترمربع زمین در نظر گرفته شده است و با ۷۲۰۰ تن تولید سالیانه، در نهایت ظرفیت تولید به ۵۰ هزار تن خواهد رسید.

اله‌داد متذکر شد: تمام مواد اولیه مورد نیاز برای تولید این محصول از جمله ۲ ماده اصلی آن شامل کربنات کلسیم و htp در ایلام به وفور پیدا می‌شود.

وی در پایان گفت: تولید کاغذ سنگی نسبت به سایر روش‌ها با کیفیت بالاتری انجام می‌گیرد و تفاوت عمده آن با سایر کاغذها بحث ضخامت کاغذ است، کاغذهای سنگین پیشین که با روش‌های سنتی تولید می‌شدند، در بحث بسته‌بندی و صنایع تزئینی استفاده می‌شد اما این کاغذ علاوه بر این کاربردها، در صنایع چاپ و نشر نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ایجاد کارخانجات و پروژه‌های اشتغالزایی در راستای رفع محرومیت و از اهداف دولت سیزدهم بوده که با حضور صنعت شستا ساخت این پروژه صنعتی در چرداول کلید خورد.

 

بیشتر بخوانید

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار