آیا گروه خونی در ابتلا به بیماری‌ها نقش دارد؟

پژوهش های محققان سوئدی نشان می دهد که گروه های خونی می تواند در ابتلا افراد به برخی بیماری ها نقش داشته باشد.
کد خبر: ۱۱۶۹۱۷۰
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۹:۲۳ 31 May 2024

تحقیقات اولیه نشان می دهد که افراد دارای گروه خونی A یا B در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری قلبی بوده در حالی که افراد گروه O بیشتر مستعد ابتلا به اختلالات خونریزی هستند.

در این پروژه تحقیقاتی، بیش از پنج میلیون نفر در سوئد مورد مطالعه قرار گرفتند تا مشخص شود که آیا گروه خونی A- B- O و مثبت/منفی بودن آنها با بیماری های خاصی مرتبط است یا خیر. این تیم، گروه های خونی را با بیش از هزار اختلال مقایسه کرد. به گزارش سیناپرس، داده‌ها ۴۹ بیماری مرتبط با گروه‌های خونی خاص و یک اختلال مرتبط با گروه RhD را نشان دادند.

دکتر تورستن داهلین (Torsten Dahlén) از دپارتمان پزشکی سولنا در موسسه کارولینسکا در سوئد و از پژوهشگران این تیم در این رابطه می گوید: هنوز اطلاعات بسیار کمی در مورد اینکه آیا افراد دارای گروه های خونی RhD مثبت یا RhD منفی ممکن است در معرض خطر ابتلا به برخی بیماری ها باشند یا اینکه چه تعداد بیماری دیگر ممکن است تحت تأثیر گروه یا گروه خونی قرار گیرند، وجود دارد.  برای کمک به پر کردن این شکاف، ما از یک رویکرد بی‌طرفانه برای بررسی ارتباط بین گروه‌های خونی A- B- O و گروه‌های RhD و بیش از هزار بیماری استفاده کردیم.

این مطالعه نشان می‌دهد که افراد دارای گروه خونی A در معرض خطر افزایش لخته‌ هایی مانند DBT هستند و افراد دارای گروه خونی نوع O به طور کلی در خطر ابتلا به خونریزی قرار دارند. علاوه بر این، زنان دارای آنتی ژن نوع O ویا RhD (گروه خونی مثبت) بیشتر مستعد ابتلا به فشار خون بالا در دوران بارداری بودند.

از سوی دیگر مطالعات انجام شده نشان داد خطر بروز سنگ کلیه در افرادی که دارای گروه خونی B هستند، کمتر است. بر اساس یافته ها، افراد دارای گروه خونی AB با هیچ یک از بیماری های خاص ارتباط نداشتند. با این حال به گفته محققان، تحقیقات بیشتری برای تأیید یافته‌ ها و شناسایی دلایل جایگزین برای این ارتباط بین گروه‌های خونی خاص و افزایش خطر بیماری‌های خاص مورد نیاز است. شرح کامل این یافته و نتایج حاصل از آن در اخرین شماره مجله eLife منتشر شده و قابل مشاهده است.

منبع: سیناپرس

اشتراک گذاری
نظر شما
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
آخرین اخبار