مدیرکل راه و شهرسازی استان ایلام خبر داد:
مدیرکل راه و شهرسازی استان ایلام از تشدیدگشت مشترک نظارت و ساماندهی مشاورین املاک خبر داد .
کد خبر: ۱۱۶۸۸۶۱
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۹:۰۰ 28 May 2024

به گزارش تابناک ایلام ؛ فرشاد دوستی مدیرکل راه و شهرسازی استان در خصوص گشتهای مشترک گفت: دولت سیزدهم چهار اقدام شامل شناسایی خانه‌های خالی، پرداخت وام اجاره، تعیین سقف مجاز افزایش اجاره بها و الزام به ارایه کد رهگیری را برای کنترل بازار مسکن در دستور کار قرار داد و در این راستا گشت‌های مشترک برای نظارت و رسیدگی به شیوه کار بنگاه‌های مشاوران املاک در استان ایلام فعال شد و با بنگاه‌های معاملات ملکی که اقدام به ثبت کد رهگیری نکنند یا فاقد کد رهگیری باشند، برخورد قانونی لازم صورت می گیرد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان ایلام ضمن اشاره به سامانه معاملات املاک و مستغلات کشور که امکان دریافت کد رهگیری رایگان قرارداد اجاره توسط مستاجران و صاحب‌خانه‌ها فراهم است، افزود: لازمه استفاده از خدمات این سامانه ثبت نام در سامانه ملی املاک و اسکان است که در اولین گام امکان ثبت رایگان قراردادهای اجاره و دریافت کد رهگیری توسط مالکان و مستاجران، بدون مراجعه به دفاتر املاک به‌صورت رایگان ایجاد شده و هموطنان با مراجعه به سامانه از طریق سایت amlak. mrud. ir قسمت «سامانه ثبت رایگان اجاره مسکن» می‌توانند از این قابلیت استفاده کنند.

فرشاد دوستی بر رعایت سقف اجاره‌بها از سوی مشاوران املاک و مالکان تأکید کرد و گفت: با توجه به مصوبه سران مشاوران املاک و مالکان موظف و مکلف به اجرای این مصوبه هستند.

مدیرکل راه و شهرسازی استان ایلام با برشمردن مزایای قانون جدید ساماندهی بازار مسکن افزود: مدیریت بازار، مقابله با احتکار، مقابله با سوداگری و دلالی و همچنین تنظیم‌قراردادهای غیر واقعی از جمله مواردی است که در این قانون دیده شده است.

وی در ادامه درباره وضعیت خانه‌های خالی و اقداماتی که دولت در این زمینه انجام داده نیز اظهار کرد: یکی از مزایای ساماندهی تقاضای مسکن به‌عنوان رویکردی که برای اولین بار در دولت سیزدهم انجام شده، مقابله با احتکار خانه‌های خالی است؛ دولت برای نخستین بار به صورت سیستماتیک از مسیر سامانه ملی املاک و اسکان توانست به‌طور هوشمند خانه‌های خالی را شناسایی کند و هشدارهای لازم را به صاحبان آن‌ها بدهد.

لازم به ذکر است اعضای اصلی گشت مشترک املاک را نمایندگان اداره کل راه و شهرسازی، اداره صمت، تعزیرات حکومتی، پلیس فراجا، سازمان امور مالیاتی و بسیج اصناف تشکیل می دهند و از ابتدای تشکیل این گشت مشترک در استان ایلام که تعداد 900 بنگاه مشاور املاک فعال دارد تا کنون 991 بازرسی به انجام رسیده و برای 40 مشاور املاک تا کنون پرونده تعزیرات تشکیل و 240 میلیون تومان نیز جریمه صادر شده و 40 بنگاه نیز پلمب شده است./م

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار