مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایلام:
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایلام از ثبت شاهنامه به زبان کُردی در فهرست آثار ناملموس کشور خبر داد.
کد خبر: ۱۱۶۷۰۱۴
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۸:۴۶ 16 May 2024
به گزارش تابناک ایلام؛ فرزاد شریفی مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایلام، بیان داشت: شاهنامه، به عنوان یکی از مواریث کهن ما ایرانیان، از گذشته‌های دور مورد توجه مردم استان ایلام بوده است، این جایگاه رفیع در میان مردم این استان سبب شد که در گذشته‌های دور این سروده‌ها به زبان کُردی ایلام برگردانده شوند.
 
وی افزود: هم‌اکنون نیز این اشعار که به صورت سینه به سینه به ما رسیده است در میان مردم استان ایلام به ویژه مردمان روستایی و عشایر، که هنوز پیوند خود را با گذشته خود نگسسته‌اند، رواج دارد که این امر اهمیت آن را برای ثبت در فهرست آثار فرهنگی ناملموس کشور، دوچندان می‌کند.
 
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایلام، ادامه داد: به همین دلیل این اداره‌ کل در نظر دارد به مناسبت هفته میراث فرهنگی و روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فروسی، پرونده اثر ناملموس شاهنامه به زبان کُردی را برای ثبت به وزارت‌خانه متبوع ارسال کند.
 
شریفی ضمن برشمردن اقدامات فرهیختگان و نخبگان استان ایلام، در راستای حفظ و پاسداشت این میراث کهن، به اقدامات افراد شاخصی مانند سیاوش لطفی‌کار که در این راستا گام‌های مهمی را برداشته‌اند، اشاره کرد.
 
وی خاطرنشان کرد: سیاوش لطفی‌کار از پیشکسوتان ادب و فرهنگ در استان ایلام، در سال ۱۴۰۰ توانست برگردان اشعار شاهنامه به زبان کردی ایلامی را در ۳ مجلد به چاپ برساند که این امر اقدامی مهم در راستای نگهداری و حفظ میراث فرهنگی به جای مانده از گذشتگان است.
 
 
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار