مدیر کل تعاون روستایی استان از تحقق ۶۵ درصدی تعهدات کشت قراردادی محصولات غلات و کلزا تاکنون، در استان خبر داد.
کد خبر: ۱۱۵۰۰۶۲
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۴۰۲ - ۱۸:۵۴ 20 January 2024

به گزارش تابناک ایلام؛ شکری اظهار داشت :تعهدات ابلاغی گشت قراردادی تعاون روستایی استان برای سال زراعی ۱۴۰۳_ ۱۴۰۲ به میزان ۳۵ هزار هکتار بوده است که از طریق پیگیری ادارات و شبکه های تعاونی های تولید و روستایی به میزان ۲۳ هزار هکتار معادل ۶۵ درصد تا کنون محقق شده است.

وی بیان داشت :پیش بینی می شود که تا پایان بهمن ماه (پایان زمان کشت قراردادی) کل تعهدات ابلاغی تعاون روستایی انجام خواهد شد.

شکری تاکید کرد: با استفاده از ظرفیت تشکلهای تعاون روستایی در استان و پایکار آمدن آنها از نقاط قوت اجرای این طرح توسط تعاون روستایی است و اکنون این طرح با شتاب بیشتری در دستور کار تعاون روستایی استان می باشد.

وی افزود: میزان حدود ۲۰۳ هزار هکتار از اراضی آبی و دیم استان دارای پتانسل کشت قراردادی می باشند و سهم تعهداتی این طرح توسط تعاون روستایی استان از پیشرفت مناسبی برخوردار است.

مدیر کل تعاون روستایی استان با اشاره به مزایای اجرای این طرح توسط کشاورزان خاطر نشان کرد و گفت: دولت ۲۰درصد از بیمه محصولات کشاورزی را بطور رایگان پرداخت می کند و مابقی از طریق تسهیلات بانکی و پس از برداشت محصول و از محل خرید آن از کشاورزان کسر می نماید. همچنین کشاورزان طرف کشت قراردادی نیز به ازای هر تن محصول تحویل داده شده به مراکز خرید به میزان ۱۵۰ هزار تومان برخوردار خواهند شد.

شکری افزود: کشاورزانی که کشت قراردادی انجام داده اند در اولویت نهاده های کشاورزی خصوصا کود مورد نیاز می باشند.

ایشان به کشاورزانی که تاکنون موفق به انجام کشت قراردادی نشده اند توصیه نمود: با توجه به شرایط خشکسالی و سایر حوادث پیش بینی نشده که منجر به احتمال خسارت به محصولات کشاورزی آنها می گردد هر چه زودتر نسبت به انجام کشت قراردادی خود اقدام نمایند و از مزایای این طرح استفاده کنند.

مدیر تعاون روستایی در پایان گفت: کشاورزان با توجه به زمان باقیمانده با تماس و یا مراجعه به ادارات تعاون روستایی شهرستانهای حوزه عمل خود برای ثبت کشت قراردادی قبل از آن که زمان به پایان برسد استفاده نمایند. /م

 

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار