مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی ایلام گفت: مبارزه تحقیقاتی با آفات و امراض میوه انار در این استان با چهار روش غیرشیمیایی در حال انجام است.
کد خبر: ۱۱۳۱۸۷۷
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۴۰۲ - ۰۸:۵۳ 15 October 2023

به گزارش تابناک ایلام ؛رحیم اله یاری اظهار کرد: استفاده از کیسه پارچه ای جهت پوشاندن میوه انار، تزریق ماده لاتکس به تاج انار، تله نوری و حذف پرچم های انار به صورت پایلوت و آزمایشی در یکی از باغات استان در حال انجام است.

وی افزود: در روش کیسه پارچه ای میوه انار در حال رشد توسط یک کیسه نازک پوشانده می شود که این کیسه ضمن جلوگیری از آفتاب سوختگی انار، از ورود پروانه کرم گلوگاه جهت تخم ریزی در داخل این میوه جلوگیری می کند.

اله یاری ادامه داد: یکی دیگر از روش های مبارزه با آفات میوه انار تزریق ماده غیر مضر لاتکس به تاج میوه انار است که مانع تخم ریزی پروانه کرم گلوگاه و دیگر آفات می شود.

وی یادآور شد: تله های نوری هم آفات انار را جلب و شکار می کند و در روش حذف پرچم انار نیز این پرچم ها به وسیله یک فرچه یا مته کوچک مخصوص از تاج انار جهت جلوگیری از ورود پروانه کرم گلوگاه برای تخم ریزی پاکسازی می شود.

وی اضافه کرد: در این طرح تحقیقاتی از جدیدترین یافته ها و روش علمی دنیا برای مبارزه با آفات و امراض میوه انار استفاده شده است.

به گفته اله یاری همچنین در یکی دیگر از باغات استان از پودر سفید کائولین بکارگیری شده است که این روش نیز از آفتاب سوختگی و ترک خوردگی میوه های انار ممانعت می کند.

وی تاکید کرد: میوه های انار تولیدی ایلام باتوجه به مبارزه غیرشیمایی با آفات، سالم هستند و در استان موردی از طغیان و شیوع آفات مشاهده نشده است./م

بیشتر بخوانید:

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار