مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان ایلام گفت: برای تامین آب مورد نیاز کشاورزی اراضی تحت پوشش شبکه های آبیاری شهرستان دهلران محدودیتی نداریم.
کد خبر: ۱۱۱۸۸۵۰
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۸ 07 August 2023

به گزارش تابناک ایلام؛  صادق علیمرادی روز دوشنبه در گفت وگویی، مدیریت مخازن و خشکسالی در سال جاری را از اهمیت بسیار ویژه ای برشمرد و اظهار داشت: علیرغم بارش های خوب سال گذشته اما به دلیل اینکه در ۲ سال قبل از آن به صورت پیاپی خشک ترین سالهای نیم قرن گذشته را در استان ایلام تجربه کردیم همین مهم، یک مدیریت منسجم نیاز داشت تا پیامدهای خشکسالی و بی آبی به مردم تحمیل نشود.

وی افزود: مهم‌ترین راهبرد توسعه پایدار کشور در بخش کشاورزی قرار داشته و بطور قطعا مدیریت کردن منابع آبی در این حوزه اهمیت بالایی دارد؛ چراکه کشاورزی علاوه بر تأمین مواد غذایی مردم کشور از عمده‌ترین فعالیت‌های اقتصادی محسوب می‌شود که لازمه پایداری آن، مدیریت منابع آبی است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای ایلام با اشاره به اینکه باید از کشاورزی سنتی به کشاورزی مدرن روی آوریم؛ همچنین الگوی کشت را به سمت محصولات کم آب طلب ببریم، تاکید کرد: اگر آبی که در بخش کشاورزی مصرف می‌شود همراه با بهینه سازی باشد و در آبیاری از روش‌های مدرن به جای سنتی استفاده شود؛ حداقل مصرف آب را خواهیم داشت.

علیمرادی بیان کرد: سال جاری سد مخزنی دویرج علیرغم تخلیه بخشی از ظرفیت سد به منظور مستهلک کردن سیلاب و جلوگیری از خسارت به مناطق پایین دست، ۲ بار سرریز و باعث شد در تامین آب مورد نیاز کشاورزی در حوضه آبریز آن هیچگونه محدودیتی نداشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: سد مخرنی دویرج با حجم مخزن ۲۰۵ میلیون متر مکعب در شهرستان دهلران به منظور تامین آب کشاورزی و صنعت شهرستان و همچنین مهار سیلاب های رودخانه دویرج احداث شده است و در حال حاضر ۹۴ درصد پرشدگی دارد./م

بیشتر بخوانید:

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار