امام جمعه ایلام ؛
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام با بیان اینکه آموزش های قرآنی در سطح مدارس و مهدهای کودک فراگیر شود، گفت: مقام معلم فرصتی برای تزکیه و هدایت نسل های مختلف جامعه است.
کد خبر: ۱۱۰۳۳۴۶
تاریخ انتشار: ۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۱۲:۳۸ 03 May 2023

به گزارش تابناک ایلام؛  حجت الاسلام اله نور کریمی تبار، در دیدار با جمعی از معلمان این استان، با گرامیداشت ۱۲ اردیبهشت، روز معلم و سالروز شهادت شهید مطهری، اظهار کرد: شهید مطهری، الگویی برای معلمان و آموزگاران ما در طول تاریخ انقلاب اسلامی بوده و هست.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام با بیان اینکه نقش معلم یک نقش بی بدیل در جامعه است، ابراز کرد: باید تلاش کنیم که جایگاه رفیعی که معلم دارد بازیابی و احیا شود، امروز شان و کرامت معلم مقداری دچار آسیب شده است که احیای این جایگاه بزرگ، یک نیاز مهم و ضروی جامعه است.

وی با تاکید بر اینکه در نظام اسلامی علم جایگاه ویژه ای دارد، تصریح کرد: دانش و علمی که مربوط به نیاز مادی انسان هاست، متناسب با شرایط جهانی که وجود دارد و واجب هم است، باید فرا گرفته شود، این یک واجب و تکلیف دینی است، انواع و اقسام تخصص هایی که برای سلامت جامعه و دانشی که برای رفع نیاز انسان ها لازم است، باید کسب شود.

حجت الاسلام کریمی تبار یادآور شد: تمام تلاش بشر این است که با دانشی که که کسب می کند، به آسایش بیشتری دست یابد، بر اساس آیات قرآن کریم، خداوند انسان را از زمین قرار داده و آباد کردن زمین را انسان می خواهد، آباد کردن زمین از زملن خلقت انسان تا امروز تا شبکه ارتباطی در دنیا گسترده شده، معاون زیر زمین با دانش و تحصص بشر استخراج می شود، ادامه یافته است و این در واقع عمل کردن به امر الهی است.

امام جمعه ایلام تاکید کرد: اما در سیر تاریخی بشر می بینیم که هر چند این آسایش با کسب علوم مختلف باید افزایش یابد اما آسایس انسان کمتر می شود، آرامش او نیز از بین می رود، دانش انسان تا جایی می رسد که بمب اتم تولید می کند و قدرت تخریب بمب اتمی جامعه جهانی را نگران می کند که روزی دنیا را از بین ببرد و بشر امروز همواره در ترس و هراس است.

وی یادآور شد: خداوند به انسان عقل و توانایی داده است که زمینه پیشرفت و آسایش خود را با آباد کردن زمین فراهم کند اما خداوند متعال برای پیشرفت علمی انسانف هیچ پیامبری را نفرستاده است، خداوند به انسان عقل و استعداد داده است و خودش باید کار کند، یک بُعد دیگر انسان فراحیوانی و مربوط به روح و معنویت انسان استف بُعدی که مورد سجده فرشته ها قرار دارد و خداوند متعال برای به کمال رساندن این بُعد ۱۲۴ هزار پیامبر فرستاده است.

حجت الاسلام کریمی تبار گفت: انسان مومن با دانش مقام بالایی دارد، هر چه این دانش افزایش پیدا می کند قرب الهی حاصل می شود و ثمره آن خشوع و خضوع در برابر الهی است و خشیت برای انسان حاصل می شود، اگر کسی وجود خدا را بشناسد و اوصاف و قدرت خداوند متعال را درک کند، خود به خود در برابر خداوند خشوع قلبی پیدا می کند و در مقابل کمال مطلق، هستی مطلق و علم مطلق با خشوع تمام حاضر می شود.

امام جمعه ایلام گفت: یک علم مربوط به دنیای انسان است و علمی دیگر، انسان را با خدا مرتبط می کند و ثمره آن خشیت در برابر ذات الهی است، نقش معلم اینجا مشخص می شود، معلم هم تزکیه، هم علم را به دانش آموز یاد می دهد و انسان را به خدا مرتبط می کند، علم مادی که توام با علم معنوی باشدف ثمره آن بالات رو والاتر خواهد بود.

وی تصریح کرد: باید همه احساس مسئولیت کنیم که رسالت پیامبران را ادامه یابد، معلمان در تزکیه و تعلیم دانش آموزان تلاش کنند و به طور قطع، خروجی کار ارزشمند می شود، اگر دانش آموز ما، نماز خوان شد، معلم در ثواب آن شریک است، مقام معلم یک فرصت است، فرصتی برای هدایت نسل های مختلف است.

حجت الاسلام کریمی تبار یادآور شد: اینکه امروز مهدهای کودک زیر نظر آموزش و پرورش فعالیت دارند، فرصتی است که باید مربیان با تمام توان پای کار باشند، مربیان یک حرکت قرآنی را در سطح مهدهای کودک شروع کنند، مجموعه قرآنی و مربیان یاد بگیرند چه گونه آموزش های قرآنی به کودکان ارائه شود.

امام جمعه ایلام با تاکید بر اینکه نظام آموزشی ما در برخی جنبه ها با مشکلاتی روبرو است، گفت: مهارت آموزشی، مهارت های زندگی ، اخلاق و احترام و رعایت حقوق دیگران در سطح مدارس باید آموزش داده شود، برای آموزش قرآن به کودکان و دانش آموزان در مدارس و مهدکودک ها باید بیشتر فعالیت شود، دانش اموزانی که می توانند برنامه قرآنی اجرا کنند، حمایت لازم شوند.

وی با تایکد بر اینکه در زمینه ارتباط دانش آموزان با قران کریم با نقطه مطلوب خیلی فاصله داریم، افزود: رفتار عملی مربیان و معلمان بیشتر از گفتار تاثیرگذار است و باید چهره به چهره کار کنیم./م

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار