سیزدهم مردادماه ۱۴۰۰ تماشاخانه استاد باسره میزبان اختتامیه ششمین جشنواره موسیقی استان ایلام با حضور جمعی از مدیران فرهنگی و هنرمندان عرصه های مختلف و با رعایت فاصله گذاری و پروتکل های بهداشتی بود.
کد خبر: ۹۸۴۰۸۹
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۵ 07 August 2021

به گزارش تابناک ایلام؛ عمران خودآموز مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام ضمن خیر مقدم و تشکر از دست اندرکاران برگزاری این جشنواره عنوان کرد: در زمانه ای که ویروس مرموز و منحوس کرونا اجتماعات فرهنگی و هنری را دستخوش تغییرات اساسی کرده است، هنرمندان استان ایلام هنرمندانه توانستند راه خود را پیدا کنند و با وجود این شرایط دشوار که محدودیت زاست، برنامه ها و فعالیت های شاخص فرهنگی و هنری را دنبال کنند. 

وی تاکید کرد: جشنواره موسیقی استان ایلام نماد توانمندی هنرمندان استان و نماد همگرایی و همکاری تمام انجمن های هنری است، جشنواره ای که محملی برای رقابت نیست و یک جریان فرهنگی به حساب می آید.

خودآموز افزود: جشنواره توانست جامعه و خانواده های ایلامی را به سمت هنر سوق دهد و محلی برای کشف و شناسایی و شکوفایی استعدادهای موسیقی در استان شد.مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام اضافه کرد: بسیار خوشحال و خرسندم که ششمین جشنواره موسیقی استان ایلام علی رغم وضع موجود با استفاده از فضای مجازی و وسایل ارتباطی نوین و در کیفیتی بالا در سطح ایران دیده شد. 

وی بیان داشت: ایلام استانی است که دیرینگی آن در حوزه فرهنگ و هنر زبانزد خاص و عام هست  و از مزیت های آن تنوع سازی و آوازی در حوزه موسیقی است، جا دارد که متولیان امر توسعه در استان به این مسئله توجه کنند.

وی در پایان از جواد یعقوبی دبیر جشنواره، اعضای شورای سیاستگذاری جشنواره، شورای فنی جشنواره، هیئت داوران که از شخصیت های صاحب نام موسیقی کشور بودند و همکاران اداره کل و مجتمع فرهنگی و هنری ارشاد اسلامی ایلام تشکر و قدردانی کرد. 

جواد یعقوبی، دبیر ششمین جشنواره موسیقی استان ایلام با اشاره به اینکه در سال ۹۹ و با وجود شرایط کرونایی فعالیت های انجمن موسیقی استان تعطیل نشد، تصریح کرد: شرایط کرونایی باعث شد تا قالب های جدیدی از برگزاری برنامه ها را تجربه کنیم از جمله گرامیداشت مجازی استاد شجریان با عنوان فرزند ایران و کارگاه آموزشی هنرمند ارزشمند مازیار شاهی و همچنین برای اولین بار با همکاری انجمن های هنرهای تجسمی و خوشنویسان استان یک کلیپ نوروزی را ضبط و منتشر کنیم. 

وی یادآور شد: اولین  جشنواره تکنوازی موسیقی استان ایلام با عنوان "نغمه امید" که تابستان سال گذشته برگزار شد، یک تجربه جدید در این حوزه بود و ما توانستیم برای راه اندازی این رویداد از جشنواره موسیقی جوان ایران که یکی از مهم ترین جشنواره های موسیقی در کشور به شمار می رود، الگو بگیریم. 

یعقوبی اضافه کرد: با هدف کشف استعدادها در زمینه تکنوازی و همچنین تقویت بنیه گروه های فعال در حوزه موسیقی، ششمین جشنواره موسیقی استان ایلام اسفندماه ۹۹ فراخوان داد، آثار ارسالی توسط شورای فنی جشنواره مورد بررسی قرار گرفت و پس از آن راه یافتگان به بخش اصلی مسابقه آثارشان با کیفیتی مناسب در بستر فضای مجازی منتشر شد. 

دبیر ششمین جشنواره موسیقی استان ایلام مطرح کرد: این تجربه ها زمینه ی بسیار خوبی برای تقویت گروه های موسیقی و همچنین تکنوازان استان بود تا بتوانیم در آینده ای نه چندان دور و با تکیه بر ظرفیت های ارزشمند استان ما، میزبانی یک جشنواره منطقه ای را به عهده بگیریم و من یقین دارم که بعد از آن شرایط برای برگزاری یک جشنواره ملی فراهم خواهد شد. 

وی در پایان از مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام، معاونت هنری و سینمایی اداره کل، اعضای شورای سیاستگذاری و شورای فنی، کمیته ها و اعضای جشنواره و هنرمندان حاضر در جشنواره تشکر و قدردانی کرد. 

در ادامه این برنامه پیام ویدیویی فرشاد رستمی و ارژنگ سیفی زاده اعضای هیئت داوران به شرکت کنندگان ششمین جشنواره موسیقی استان ایلام پخش شد و قرائت بیانیه هیئت داوران توسط فرشاد رستمی در یک فایل ویدئویی برای حاضران پخش شد.  

رونمایی از آلبوم تصویری ششمین جشنواره موسیقی استان ایلام پایان بخش آیین اختتامیه این رویداد هنری بود. 
ششمین جشنواره موسیقی استان ایلام به دبیری جواد یعقوبی و داوری اردشیر کامکار، فرشاد رستمی و ارژنگ سیفی زاده با معرفی برگزیدگان صبح چهار شنبه به کار خود پایان داد.

برگزیدگان 

برگزیدگان در بخش تکنوازی (آفرینش خلاقانه):

در بخش سازهای ایرانی:
۱. احمد فتحی مقدم (تکنواز نی ، دهلران)
۲. مسعود یعقوبی (تکنواز کمانچه ، ایلام)
۳. علی بلوچی (تکنواز سه تار ، ایلام)
۴. محمد آزادی (تکنواز دف ، ایوان)

در بخش سازهای بومی و محلی:
۱. اسماعیل جمالی فر (تکنواز دوزله ، ایلام)
۲. مهدی صلاحی (تکنواز سُرنا ، دره شهر)
۳. بنیامین گراوند (تکنواز تنبور ، چرداول)

در بخش سازهای جهانی:
۱. محمدرضا محمدی (تکنواز پیانو ، ایلام)
۲. احمد یعقوبی نژاد (تکنواز گیتار فلامنکو ، ایلام)

تقدیر ویژه داوران در این بخش از :
آقای جوهر شکر پور (خواننده هوره ، ایوان)

 برگزیدگان عناوین برتر در بخش گروه نوازی:

۱. خواننده برتر در بخش گروه نوازی: رسول دیناروند (گروه نغمه ، دهلران)
۲. خواننده برتر در بخش گروه نوازی: شهریار پیری (گروه ئاسوا ، چرداول)
۳. تنظیم کننده برتر در بخش گروه نوازی: افشین آریافر (گروه هاویر ، ایلام)
۴. نوازنده برتر در بخش گروه نوازی: مجتبی اکبری (گروه صبا ، مهران)

 گروه های برگزیده اول تا سوم:

۱. برگزیده ی سوم : گروه موسیقی نغمه (به سرپرستی محمدرضا اسماعیلی ، از دهلران)
۲. برگزیده ی دوم: گروه موسیقی هاویر (به سرپرستی افشین آریافر ، از ایلام)
۳. برگزیده ی اول : گروه موسیقی نی لبک (به سرپرستی شادی نوروزی ، از ایلام)

 

بیشتر بخوانید

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار