برگزاری هیات‌های خانگی با حضور مردم یعنی استقبال از کرونا. بارها نوشته و گفته‌ایم که کرونا از جمعیت استقبال می‌کند و خواهان حضور جمعی ما در مراسم‌های مختلف است.
کد خبر: ۸۸۵۳۸۹
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۵ 09 August 2020

محرم 99 ؛ متفاوترین محرم تاریخ است. محرمی که قرار است بر اساس دستورالعمل‌های ستاد ملی مقابله با کرونا و با رعایت دستورالعمل‌ها بهداشتی و با محدودیت برگزار شود.

یکی از توصیه‌های ستاد ملی مبارزه با کرونا و پزشکان در ایام محرم برگزاری هیات‌های خانگی است. در گذشته‌های نه چندان دور هیات‌های خانگی در تهران و دیگرشهرهای ایران رواج داشت. هنوز هم در برخی محله‌ها شاهد برگزاری این هیات‌ها به ویژه ار سوی خانم‌ها هستیم.

فردی خانه خود را در ایام محرم و یا روزهای شهادت تبدیل به هیات می‌کرد و مردم برای ائمه اطهار سوگواری می‌کردند. هیات‌های خانگی در ایام کرونا متفاوت با این هیات‌های خانگی قدیمی است.

هیات خانگی بگیرید اما هیات خانگی نروید

الان با توجه به وجود کرونا و احتمال انتقال این ویروس به دیگران، هیات‌های خانگی به صورت مجازی برگزار می‌شود. مردم می‌توانند پای تلویزیون و فضای مجازی بنشینند و از عزاداری که در حال پخش است استفاده کنند.

هیات خانگی منحصر به اعضای خانواده است. اعضای خانواده هم یعنی پدر، مادر و فرزندان. عمه، دایی، خاله و ... در ایام کرونا شامل خانواده نمی‌شوند. در روزهایی که کرونا هست باید بر اساس این ضرب المثل قدیمی که « دوری و دوستی» با هم زندگی کنیم تا شر این ویروس منحوس از سرمان کم شود.

برگزاری هیات‌های خانگی با حضور مردم یعنی استقبال از کرونا. بارها نوشته و گفته‌ایم که کرونا از جمعیت استقبال می‌کند و خواهان حضور جمعی ما در مراسم‌های مختلف است.

اگر در یکی از مراسم‌های خانگی،  فردی کرونا داشت باشد به راحتی می‌تواند تمام حاضران را با یک نفس و سرفه درگیر کرونا کند. افراد حاضر هم می‌توانند خانواده خود را درگیر کنند  و این چرخه ادامه پیدا می‌کند و وضعیت کشور به مرحله قرمز می‌رسد.

ما به عنوان کسانی که درگیر کرونا هستیم باید نگران هم باشیم. باید سعی کنیم راه‌های انتقال کرونا را سد کنیم. محرم امسال را پروتکل‌های بهداشتی برگزار کنیم تا بتوانیم سال‌های بعد هم باشیم تا در عزاداری نوه رسول خدا شرکت کنیم و سینه بزنیم.

همه در برابر هم مسئول هستیم و نباید اجازه بدهیم عضوی از خانواده، محله یا شهرمان به خاطر کوتاهی و احساسی شدن ما درگیر کرونا شود.

محرم امسال هم باید برای امام حسین(ع) عزاداری کرد هم مواظب سلامت عزاداران اباعبدالله بود. صداوسیما و فضای مجازی می‌توانند کمک بزرگی به برگزاری مراسم محرم کنترل شده و ایمن در برابر کرونا کنند. پخش مراسم عزاداری امام حسین به صورت زنده می‌تواند مردم را مجاب کند تا در هیات‌ها و خیابان‌ها حضور پیدا نکنند و در خانه‌شان به سینه و سر بزنند.

در پایان این نوشتار بازهم تاکید می‌کنیم در محرم امسال هیات خانگی بگیرید اما هیات خانگی نروید./ح

 

عصر ایران

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار