مقاله روزنامه واشنگتن پست در خصوص گزارش جدید مقامات هواپیمایی کشور در مورد سقوط هواپیمایی اوکراینی:
لوئیس لاولک و آماندا کالتا در سایت روزنامه واشنگتن پست نوشتند: محققان ایرانی در گزارشی که در اواخر روز شنبه هفته جاری منتشر گردید، مقصر سقوط یک فروند هواپیمای مسافربری خطوط اوکراین اوایل سال جاری میلادی در آسمان تهران را ، نقص در سیستم راداری یگان پدافند هوایی معرفی کردند.
کد خبر: ۸۷۵۳۴۲
تاریخ انتشار: ۲۴ تير ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۸ 14 July 2020

لوئیس لاولک و آماندا کالتا در سایت روزنامه واشنگتن پست نوشتند: محققان ایرانی در گزارشی که در اواخر روز شنبه هفته جاری منتشر گردید، مقصر سقوط یک فروند هواپیمای مسافربری خطوط اوکراین اوایل سال جاری میلادی در آسمان تهران را ، نقص در سیستم راداری یگان پدافند هوایی معرفی کردند.

به گزارش سرویس ترجمه تابناک ایلام  در ادامه این مطلب آمده است : تمامی 176 مسافر  و خدمه پرواز هواپیمای بین المللی اوکراین پرواز شماره 752 در سانحه 8 ژانویه کشته شدند  که این موضوع باعث خشم گسترده مردم شد. مقامات ایرانی چند روز طول کشید تا اعتراف کنند که نیروهای آنها اندکی پس از برخواستن پرواز بوئینگ 737-800 از فرودگاه بین المللی امام خمینی با موشک ضد هوایی به آن شلیک کردند.

بیشتر کشته شدگان ایرانی بودند، 85 نفر از آنها تابعیت و یا اقامت دائم کاندا داشتند و بعنوان شهروند کااندا بحساب می آمدند، خیلی از کشته شدگان دانشجو بودند که پس از پایان تعطیلات برای ادامه تحصیل به کانادا عزیمت می کردند. در روزهای ابتدایی پس از شلیک مرگبار، دانشکده های بسیاری در ایران بخاطر اعتراضات دانشجویی فوران کردند و جوانان غمگین  و عصبانی خواستار اجرای عدالت شدند.

مقامات کانادایی برای پاسخ بیشتر از یکشنبه هفته جاری فشار بیشتری بر ایران آوردند.  سیلوین لکلر، سخنگوی امور جهانی کانادا گفت:  " اقدامات فوری از رژیم ایران لازم است تا اطمینان حاصل شود که آنها یک تحقیق جامع و شفاف را مطابق با استانداردهای بین المللی انجام دهند، تا همه افراد مسئول پاسخگو باشند"

گزارش مقامات هواپیمایی ایران بر اساس یافته های قبلی ساخته شده است که بر مبنای آن خطای انسانی یک اپراتور موشکی را  مقصر دانسته است که در آن 10 ثانیه زمان داشته برای تصمیم گیری در خصوص اینکه آیا هواپیمای اوکراینی یک تهدید است یا خیر.

این سقوط در زمانی رخ داد که تنش های منطقه ای در حال فوران کردن بود،  ایالات متحده از طریق پهباد در تاریخ 3 ژانویه سرلشکر قاسم سلیمانی سردار ایرانی را به شهادت رسانید ( از آنجایی که مترجم باید به متن اصلی وفادار باشد به احترام سردار شهادت رسید از سوی مترجم افزوده گردید)  و ایران با پرتاب موشک های بالستیک به سمت مقر سربازان آمریکایی در عراق واکنش نشان داد. نیروهای مسلح ایران در حال آماده باش کامل برای مقابله با حمله های احتمالی آمریکا بودند.

مقام های هواپیمایی ایران در گزارش جدید خود ادعا می کنند که راداری که اپراتور موشکی در حال مانیتورینگ آن بوده است دچار نقص شده است و باعث شکل گیری تفسیر اشتباه از محل قرار گیری هواپیمای مسافربری شده است و در عوض نشان می دهد ممکن است یک هواپیمای دوم  ناشناس در هوا وجود داشته باشد.

مقامات گزارش دادند " به دلیل خطای انسانی در پیگیری رویه " برای تراز کردن رادار "  خطای 107 درجه " در سیستم رخ داده است.  پس از این دقیقه به دقیقه زنجیره ای از وقایع ای را که در نهایت منجر به هدف گیری هواپیما شد به تفصیل شرح دادند. به گفته مقامات، اپراتور موشکی با فرماندهی بالاتر تماس گرفت اما هیچگونه پاسخی دریافت نکرده است. آنها همچنین در ادامه این گزارش اظهار داشتند:  بیست ثانیه بعد، موشک اول از دو موشک  شلیک شد. فیلم های ویدویی نشان داده دو بار به هواپیما حمله موشکی شده است و هواپیما قبل از اینکه در زمین های کشاورزی حومه تهران سقوط کند همانند یک گلوله آتشین در آسمان منفجر شده است.

در این گزارش اسامی افرادی که مسئول تلقی شده اند، درج نشده است. این مقام مسئول ادعا کرد که این امر توانایی محققان برای تضمین همکاری افراد درگیر در این مسئله با آنها را خواهد کاست و مانع ادامه روند تحقیقات میگردد. او همچنین گفت در خصوص افشای هویت آنها در سیستم قضایی کشور توسط قوه قضاییه تصمیم گیری خواهد شد.

اظهارات منتسب به غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه توسط خبرگزاری دولتی جمهوری اسلامی در ماه گذشته حاکی از آن بوده است که شش نفر در خصوص این پرونده بازداشت شده اند که سه نفر از مظنونین این پرونده به قید وثیقه آزاد شده اند.

جزئیات بیشتر در مورد این حادثه ممکن است در اواخر ماه جاری روشن شود. سازمان بین المللی هواپیمایی کشوری ماه گذشته گفت که ایران می گوید جعبه های سیاه  هواپیما – ضبط کننده اطلاعات پرواز و ضبط کننده صدای کابین خلبان – را تا 20 ژوئیه برای بررسی بیشتر توسط کارشناسان به فرانسه ارسال می کند. اما ایران به وعده های قبلی خود مبنی بر تغییر جعبه های سیاه پیروی نکرده است.

رسانه های کانادایی در تاریخ 22 ژوئن از تماس بین وزیر امور خارجه کانادا، فرانسوا قیلیپ شامپاین و محمدجواد ظریف، وزیرامور خارجه ایران پرده برداری کردند که در آن اظهار داشتند ایران توافق کرده است برای مذاکره جهت پرداخت غرامت و دلجویی از خانواده های بازماندگان وارد عمل شود.

در ادامه این رسانه به گفتگو با حامد اسماعیلیون که همسر و دختر نه ساله اش را در این حادثه از دست داده است پرداخته است. واشنگتن پست با گزارش یک طرفه و ناعادلانه ایران را به پنهان کاری  دستکاری اطلاعات برای شکل دادن افکار عمومی و پنهان کردن واقعیت از مردم متهم می کند

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار