مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایلام:
مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایلام گفت: یک باند حفاری غیرمجاز در بخش زرین از توابع شهرستان دهلران در جنوب ایلام متلاشی شده است.
کد خبر: ۸۳۶۳۳۵
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۰ 05 April 2020

به گزارش تابناک ایلام؛ عبدالمالک شنبه زاده اظهار کرد: در اجرای گشت‌های حفاظت از حریم میراث فرهنگی، توسط نیروهای یگان حفاظت اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بخش زرین آباد شهرستان دهلران به همراه دو نفر از پرسنل بسیج منطقه، حفاران غیر مجاز آثار تاریخی در حین حفاری در بخش زرین آباد شهرستان دهلران دستگیر شدند.

وی افزود: در این عملیات چهار نفر از عوامل در حین ارتکاب جرم دستگیر و یک متهم دیگر متواری شد که توسط عوامل قضایی شناسایی و دستگیری آن مورد تعقیب قرار گرفته است.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایلام گفت: حفاران غیرمجاز آثار تاریخی برای سیر مراحل قانونی پس از تشکیل پرونده تحویل مراجع قضایی داده شده‌اند.

شنبه‌زاده با بیان اینکه یک دستگاه خودرو پراید توقیف و تمام تجهیزات و آلات و ادوات حفاری از متهمان کشف و ضبط شده است، ادامه داد: «ر اساس ماده ۵۶۲ قانون مجازات اسلامی هرگونه حفاری و کاوش به‌قصد به دست آوردن اموال تاریخی، فرهنگی ممنوع بوده و مرتکب به حبس از ۶ ماه تا ۳ سال و ضبط اشیاء مکشوفه به نفع وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و آلات و ادوات حفاری به نفع دولت محکوم می‌شود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایلام گفت: چنانچه حفاری در اماکن و محوطه‌های تاریخی که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است یا در بقاع و اماکن مذهبی صورت گیرد علاوه بر ضبط اشیای مکشوفه و آلات و ادوات حفاری، مرتکب به حداکثر مجازات مقرر محکوم خواهد شد.

وی ادامه داد: «در شرایط کنونی که بیشتر ادارات و ارگان‌ها به دلیل شیوع بیماری کرونا تعطیل هستند نیروهای یگان حفاظت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مشغول ارائه خدمت بصورت شبانه روزی هستند./ح

 

مهر

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار