مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان ایلام از آغاز عملیات مرمت، ساماندهی و بهسازی مسیر سنگ‌نوشته تخت‌خان شهرستان مهران خبر داد.
کد خبر: ۸۱۵۷۷۱
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۸ 20 January 2020

 به گزارش تابناک ایلام، عبدالمالک شنبه‌زاده گفت: عملیات مسیر سنگ‌نوشته تخت خان واقع در شهرستان مهران شامل مرمت، سامان‌دهی، بهسازی و سنگ فرش آغاز شد.

وی افزود: پروژه راه دسترسی به این سنگ‌نوشته تاریخی با هدف معرفی آثار تاریخی، طبیعی برای سهولت تردد گردشگران و مسافران انجام می‌شود چراکه هر ساله بیش از هزاران نفر از منطقه تاریخی و تفریحی این شهرستان دیدن می‌کنند.

شنبه‌زاده تصریح کرد: سنگ‌نوشته تخت‌خان در منطقه‌ای خوش آب و هوا در مسیر ایلام به مهران و در منطقه عمومی صالح‌آباد است. این مکان علاوه بر داشتن چشمه آب سرد و زلال به علت قرار داشتن در دامنه غربی کوه نخجیر از نظر دسترسی به شکار انواع حیوانات وحشی و هِیزم درختان بلوط از شرایط و مزیت‌های بسیار مطلوبی برای استراحت و تفریحگاه والیان ایلام برخوردار بوده واقع شده است.

وی ادامه داد: سنگ‌نوشته تخت‌خان مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان ایلام، بخش صالح آباد، روستای بانروشان واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۹۹۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است./ع

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار