در حالی که دسترسی بسیاری از ایرانی‌ها به اینترنت قطع شده یا با اختلالاتی همراه است، وزارت ارتباطات نسبت به هرگونه قطعی ابراز بی اطلاعی کرده، اما روابط عمومی این وزارت خانه سازمان تنظیم مقررات را مسئول مستقیم هرگونه قطعی اعلام کرده است. اظهاراتی که با تکذیب سازمان تنظیم مقررات رادیویی همراه بود.
کد خبر: ۷۹۷۹۸۷
تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۳۹۸ - ۲۱:۲۷ 17 November 2019

به گزارش تابناک ایلام ؛ از روز گذشته با آغاز اعتراضات مردمی به افزایش قیمت بنزین، اختلالات سراسری در شبکه‌های اینترنت خانگی و تلفن همراه در کشور آغاز شد.

از شب گذشته این اختلالات به قطعی سراسری اینترنت در تهران و برخی شهر‌ها کشور صورت گرفت .

کاربران ایرانی خارج از کشور درتوییتر در این وضعیت نسبت به سلامت خانواده هایشان ابراز نگرانی کرده و راه‌هایی را برای ارتباط مستقیم ارائه کرده اند.

به گفته یکی از کاربران توییتر، ارزان‌ترین راه تماس با عزیزان در ایران، تماس مستقیم اسکایپ است که هردقیقه ۲۳ سنت هزینه دارد.

بانک‌ها در تهران و سایر شهر‌هایی که با اختلال اینترنت مواجه اند، بازند. در تماسی که با چند شعبه بانک در تهران گرفتیم مشخص شد بانک‌ها با سایر شعب خود با یک شبکه داخلی به هم متصلند و از این رو میتوانند به کار خود ادامه دهند، اما اینترنت بانک‌ها با مشکل قطعی مواجه است.

در این میان برخی کاربران اینترنت تنها قادرند سایت‌های ایرانی را باز کنند. این وضعیت شائبه اجرای اینترنت ملی را تقویت کرده است.

شبکهٔ ملی اطلاعات در صورت پیاده شدن زیرساخت اصلی ارتباطی و اطلاعاتی داخل کشور خواهد بود و در طراحی این شبکه تلاش شده‌است در صورت قطع ارتباط با اینترنت بین‌المللی دسترسی به سایت‌های داخلی همچنان میسر باشد.

در حالی که قطعی اینترنت بر کسی پوشیده نیست، مقامات وزارت ارتباطات عامل قطعی و اختلال را به درستی اعلام نکرده اند.

روز گذشته رویداد۲۴ از وجود اختلاف نظر در سطح وزارت ارتباطات درباره عوامل ایجاد قطعی و اختلال خبر داد.

مدیرعامل شرکت زیرساخت عامل قطعی را سازمان تنظیم مقررات رادیویی معرفی کرد در حالی که مدیر روابط عمومی سازمان تنظیم مقررات دست داشتن این نهاد در قطعی و اختلال اینترنت در هر سطحی را تکذیب کرد.

صبح امروز رویداد۲۴ با هادیان روابط عمومی وزارت ارتباطات گفتگو کرد. هادیان نسبت به وجود هر گونه قطعی و اختلال در شبکه های اینترنت خانگی و همراه اول اظهار بی اطلاعی کرد و گفت اگر قطعی ای وجود دارد سازمان تنظیم مقررات رادیویی مسئول آن است و باید از آنها سوال کرد.

اسماعیلی مدیر دفتر ریاست سازمان تنظیم مقررات در باره این اظهار نظر وزارت ارتباطات شب گذشته گفته بود: از اظهارات شرکت زیرساخت تعجب می‌کنم. ما مسئول تنظیم مقررات اکوسیستم ارتباطاتی هستیم و اساسا اختلال در اینترنت به ما ارتباطی ندارد. ضمن اینکه تا کنون چیزی به اپراتور‌های تلفن همراه در رابطه با قطعی و اختلال اینترنت ابلاغ نشده و اگر قرار هم باشد ابلاغ شود، به سازمان تنظیم مقررات هیچ ارتباطی ندارد بنابراین خود وزارت ارتباطات باید پاسخگوی قطعی اینترنت باشد.

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، با استناد به ماده ۷ قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مصوب ۱۳۸۲ مجلس شورای اسلامی از تجمیع معاونت امور مخابراتی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و اداره کل ارتباطات رادیویی، به منظور ایفای وظایف و اختیارات حاکمیتی، نظارتی و اجرایی در بخش تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی وابسته به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تأسیس شده است./م

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار