گرچه ما دوست داریم اینطور فکر کنیم که آدم ها صرفاً به خاطر تلاش، استعداد و آشنایی با افراد مناسب است که پیشرفت می کنند اما تحقیقات نشان داده زیبایی ظاهری هم تا حدی در موفقیت آدم ها نقش دارد.
کد خبر: ۷۹۴۳۲۶
تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۵ 04 November 2019
طبق تحقیقات، اگر از ظاهر آراسته ای برخوردار باشید احتمال استخدام شدن شما بیشتر می شود، افراد زیبارو ۱۲ درصد از بیشتر از کسانی که از زیبایی ظاهری کمتری برخوردارند، پول درمی آورند و آن دسته از مشاورین املاک که ظاهر جذابی دارند پولسازتر از همکاران کمتر جذاب خود هستند. به علاوه، تحقیقی درباره ی انتخابات میان دوره ای سال ۲۰۱۶ کنگره ی آمریکا نشان داد، کاندیداهایی که از زیبایی ظاهری بیشتری برخوردار بودند احتمال انتخاب شدن آن ها بیشتر بود.
 
روانشناسان به این مسأله «امتیاز زیبایی» می گویند. در واقع، اختلاف درآمد میان افراد جذاب و غیرجذاب با اختلاف درآمد ناشی از تبعیض های جنسی و نژادی برابری می کند.
 
در ادامه می خواهیم ببینیم چطور می شود که زیباترها به آدم های موفق تری در زندگی تبدیل می شوند.
 
کارکنانی که از جذابیت ظاهری برخوردارند از نظر کارفرماها نیروهای توانمندتری قلمداد می شوند
 
حقیقت آن است که این تمایل در ما وجود دارد که بر اساس ظاهر آدم ها به آن ها دستمزد بدهیم. در سال ۲۰۰۵ آزمایشی صورت گرفت که در آن پروسه ی استخدام شبیه سازی شد. کسانی که به عنوان کارفرما در نظر گرفته شده بودند تنها با نگاه کردن به تصاویر افرادی که به عنوان کارمند انتخاب شده بودند، برای افراد زیبارو دستمزدی در نظر می گرفتند که ۱۰/۵ درصد بیشتر از آن هایی بود که از جذابیت ظاهری برخوردار نبودند،.
 
این تفاوت در تعیین دستمزد در خصوص تعاملات تلفنی کارفرماها و کارکنان هم رخ داد. به عبارت دیگر، کافی است جذاب «به نظر برسید» تا از گرایشی که نسبت به مقوله ی زیبایی وجود دارد بهره ببرید.
 
کارکنان زیبارو اعتماد به نفس بیشتری دارند و اعتماد به نفس بیشتر دستمزدها را بالا می برد
 
همه ی ما تحت تأثیر پدیده ای به نام خطای هاله ای هستیم و بدون آنکه متوجه این مسأله باشیم، ظاهر آدم ها را گویای شخصیت کلی آن ها تلقی می کنیم.
 
آزمایشات نشان داده ما افراد خوش چهره را «اجتماعی تر، با نفوذ تر، شهوانی تر، سالم تر از منظر روانی، باهوش تر و ماهرتر از منظر اجتماعی» نسبت به افرادی می دانیم که از جذابیت ظاهری برخوردار نیستند.
 
کودکانی که چهره ی بامزه ای دارند تا پیش از آنکه به بزرگسالانی زیبارو تبدیل شوند، سال ها از این گرایش بهره می برند و به این ترتیب از اعتماد به نفس بالاتری برخوردار می شوند.
 
در واقع این یک پیشگویی خود محقق کننده است.
 
معلم ها از کودکان خوش چهره انتظار عملکرد بهتری در مدرسه دارند و توجه خود را معطوف به کودکانی می کنند که به نظر از پتانسیل بالاتری برخوردارند. این رفتار تبعیض آمیز باعث ایجاد اعتماد به نفس و همینطور برخورداری از مهارت های اجتماعی و ارتباطی می شود.
 
برخورداری از اعتماد به نفس هم موفقیت های تحصیلی و حرفه ای را به دنبال خواهد داشت.
 
کارکنان خوش چهره مهارت های اجتماعی ای دارند که باعث افزایش دستمزد آن ها در تعامل با کارفرماهایشان می شود
 
افراد زیبارو در مقایسه با افرادی که از جذابیت ظاهری برخوردار نیستند، مهارت های ارتباطی بیشتری دارند.
 
زیبایی ظاهری، مهارت های اجتماعی و ارتباطی را افزایش می دهد، مسأله ای که باعث می شود کارفرماها ارزیابی بهتری در مورد بازدهی کارکنان خود داشته باشند. به گمان دانشمندان، کارفرماها آگاهانه دست به این سوگیری ها نمی زنند و به همین دلیل آن را اصلاح نمی کنند.
 
این مسأله تأثیر زیادی بر روی مشاغل دارد. تحقیقات نشان می دهد مهارت های اجتماعی کودکان عامل تعیین کننده تری در مورد درآمد آن ها در طول زندگی به شمار می رود تا توانایی های ذهنی آن ها.
 
به گفته ی دانشمندان، افراد خوش چهره از دیگران اجتماعی تر هستند یا دست کم سوگیری های ذهنی ما باعث می شود که ما اینطور فکر کنیم.
 
احتمال انتخاب شدن برای سمت های دولتی، در مورد افرادی که از زیبایی ظاهری برخوردارند بیشتر است
 
در سال ۲۰۱۹ تحقیقی در نشریه ی آمریکایی American Politics Research منتشر شد که بیان می کرد در انتخابات میان دوره ای سال ۲۰۱۶ کنگره ی آمریکا، نامزدهایی که ظاهر بهتری داشتند، از موفقیت بیشتری برخوردار شده بودند. به ویژه نامزدهای خوش چهره ای که در حوزه های انتخاباتی تماماً مرد وارد رقابت شده بودند، موفقیت بیشتری کسب کرده بودند.
 
این تحقیقات، امتیاز بودن زیبایی را بیش از پیش ثابت می کند. حتی زمانی که بسیاری از عوامل تأثیر گذار و وابسته کنترل می شوند هم جذابیت ظاهری بر روی عملکرد انتخاباتی نامزدهای مجلس تأثیر می گذارد.
 
تحقیق دیگری نشان داد آن دسته از نامزدهای سیاسی مرد و زن، که در مقایسه با رقیبان خود از ظاهر بهتری برخوردارند، موفق تر هستند، چون رأی دهندگان از دیدن نامزدهای خوش چهره لذت می برند.
 
زنانی که آرایش می کنند ماهرتر و قابل اعتمادتر به نظر می رسند
 
تحقیقی در سال ۲۰۱۱ نشان داد، در یک مقایسه میان زنان آرایش کرده با زنان بدون آرایش، شرکت کنندگان تحقیق زنان آرایش کرده را جذاب تر، ماهرتر، دوست داشتنی تر و قابل اعتمادتر تلقی می کردند.
 
وقتی تنها از روی یک تصویر، در مورد قابل اعتماد، دوست داشتنی یا ماهر بودن دیگران نتیجه گیری می کنیم، هم جذابیت ناشی از زیبایی ارثی افراد ما را به شکل چشمگیری تحت تأثیر قرار می دهد و هم جذابیت ناشی از زیبایی های اکتسابی ای مثل آرایش.
 
افرادی که از زیبایی ظاهری برخوردارند بیشتر به مصاحبه های شغلی دعوت می شوند
 
محققان در تحقیقی در سال ۲۰۱۳، ده هزار رزومه را که تنها اسم، آدرس و عکس آن ها باهم متفاوت بود را به جاهای مختلفی ایمیل کردند تا متوجه شوند چه تعداد از رزومه ها به مصاحبه ی شغلی دعوت می شوند.
 
گرچه متوسط نرخ دعوت به مصاحبه ی همه ی رزومه ها ۳۰ درصد بود، اما زنان زیبارو در ۵۴ درصد موارد و مردان خوش چهره در ۴۷ درصد موارد به مصاحبه دعوت شده بودند.
 
زنان جذاب در مذاکره با مردان از برتری بیشتری برخوردارند
 
طبق تحقیقات، مردان وقتی با زنان زیبارو سر و کار داشته باشند، احتمال اینکه در موقعیتی مثل مذاکره بر سر یک دستمزد زیاد، زیر بار بی عدالتی بروند بیشتر است.
 
محققان چینی به ۲۱ شرکت کننده ی مرد پژوهش خود تصاویر ۳۰۰ زن را نشان دادند و از آن ها پرسیدند که آیا حاضرند پیشنهاد هر کدام این زن ها برای تقسیم یک مبلغ پول با آن ها را قبول کنند یا نه.
 
نتایج نشان داد احتمال اینکه مردان با زنان زیبارو وارد این مذاکره ی غیر منصفانه شوند بیشتر بود.
 
مدیران خوش چهره ارزش بیشتری به سهام شرکت خود می دهند
 
محققان آمریکایی در پژوهشی مرتبط بودن یا نبودن ظاهر مدیران با ارزش سهام شرکت آن ها را مورد بررسی قرار دادند.
 
آن ها پی بردند بعد از پخش اخبار مثبت از شرکت ها در تلویزیون، شرکت هایی که مدیران خوش چهره ای داشتند، قیمت سهام آن ها افزایش پیدا کرده بود.
 
معلمان زیبارو بهتر می توانند به دانش آموزان خود در هر دو مقطع دبستان و دبیرستان آموزش دهند
 
تحقیقی در دهه ی ۱۹۸۰ نشان داد در یک مقایسه میان معلمان زیبارو با معلمانی که از زیبایی ظاهری برخوردار نبودند، حدود ۱۰۰ دانش آموز از پایه های اول و ششم اظهار کرده بودند که فکر می کنند از معلمان خوش چهره بهتر درس یاد گرفته بودند.
 
مشابه یافته های این تحقیق در پژوهش جدیدتری مربوط به سال ۲۰۱۶ مشاهده شد، به طوری که محققان این پژوهش پی بردند وقتی استاد خوش چهره بود، دانشجویان دانشگاه اطلاعات بیشتری از درس را به خاطر داشتند.
 
زنان جذاب نمرات درسی بالاتری کسب می کنند
 
دانشمندان در تحقیقی در سال ۲۰۱۵ تصاویر کارت های شناسایی ۷۷،۰۶۷ دانشجوی یکی از دانشگاه های آمریکا را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. آن ها از شرکت کنندگان تحقیق خود خواستند به چهره ی این دانشجویان از نظر میزان جذابیت در مقیاس یک تا ده امتیاز دهند. بعد از امتیاز دهی، محققان متوجه شدند زنانی که خوش چهره تلقی شده بودند، به طور متوسط نمرات درسی بالاتری داشتند.
 
این مسأله در مورد دانشجویان مرد صدق نمی کرد.
 
کسانی که از جذابیت ظاهری برخوردارند شریک عاطفی رمانتیک تری تلقی می شوند
 
دانشمندان آمریکایی ویژگی هایی که از نظر آدم ها در مورد شریک عاطفی بلند مدت شان «خوشایند» یا «اساسی» محسوب می شود را مورد بررسی قرار دادند. ۹۲ درصد از شرکت کنندگان مرد این تحقیق، دوست داشتند شریک عاطفی احتمالی شان زیبارو باشد. این میزان درمورد شرکت کنندگان زن ۸۴ درصد بود./م
 
روزیاتو
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار