به جای تقدیر و تشکر از قوه قضاییه که در راستای سالم سازی فضای مجازی برای جوانان و نوجوانانمان تلاش می کند، طوری خبر می زنند که انگار یک فعال رسانه ای بازداشت شده است؟ چرا حاشیه سازی می کنند؟ یعنی در این کشور و در دنیا خبر دیگری نیست که برای جذب مجاطب دست به توزیع اخبار زرد و غیر مستدل بزنند !!!!
کد خبر: ۷۸۶۸۰۰
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۳ 09 October 2019

محمد وفایی یگانه* تابناک ایلام :: امروز خبرگزاری ها را که مرور می کردم، به اتفاق عده زیادی از انها تیتر درشت و بزرگ زدند، فردی برخلاف عرف و شرع، یک سری تصاویر نابهنجار و نامناسب در فضای مجازی پخش می کرد. نوجوانان و جوانان به ویژه دختران را اغفال و رفتارهای خلاف عرف و شرع را تبلیغ می کرد. با همه این احوال نه بنده و نه هیچ فرد دیگری، حق دخالت در امور قضایی را نداریم و حتما قاضی و مسئولان قضایی مربوطه به دقت و مستدل پرونده را مطالعه می فرمایند و حکمی متناسب با آنچه اتفاق افتاده صادر می کنند.

آنچه برای من عجیب است این است که این خبرگزاری ها چرا این همه بر بازداشت یک متخلف، حساس شدند؟ چرا فردی که ناهنجاری را تبلیغ می کند، برای آنها این همه مهم شده است؟ به جای تقدیر و تشکر از قوه قضاییه که در راستای سالم سازی فضای مجازی برای جوانان و نوجوانانمان تلاش می کند، طوری خبر می زنند که انگار یک فعال رسانه ای بازداشت شده است؟ چرا حاشیه سازی می کنند؟ یعنی در این کشور و در دنیا خبر دیگری نیست که برای جذب مخاطب دست به توزیع اخبار زرد و غیر مستدل بزنند !!!!


متاسفانه پخش خبر دستگیری این فرد در خبرگزاری ها، خودش به معروف بودن این نابهنجاری، کمک می کند. من نمی دانم چطور رویشان می شود تصاویر این فرد را بازپخش می کنند، قوه قضاییه برای جلوگیری از توزیع این تصاویر زشت، ایشان را بازداشت کردند، ولی خبرگزاریها کار ناتمام او را تمام و کامل کردند. حیف است در کشوری که شهدایش، بسان حسین فهمیده ها، اسوه و الگوی جهانی شدند، حالا امثال سحر تبر با تصاویر زشت، دلخراش و نابهنجار درصدد این هستند الگو شوند، به قول خودشان شاخ اینستاگرام می شوند.

حیف است واقعا حیف است ولی با این وجود من کاری با این دختر نااگاه و یا جاهل ندارم، اما این خبرگزاری ها و به قول خودشان اهالی فرهنگ چرا؟ اینها چرا مدافع نابهنجاری می شوند؟ باید بدانیم هر خبری ارزش انتشار ندارد.

حالا دنیا هم فکر می کند ما نمی گذاریم افراد در فضای مجازی وارد و فعال شوند. این مدافعان کدامشان دوست دارند، خواهر یا مادر و یا دخترشان خودش را به شکل این تصاویر فوق العاده زشت در بیاورد؟ روزی یک عمل جراحی بر روی صورت و بدنش داشته باشد؟ واقعا متاسف شدم که چ کسانی و با چه تفکرات تهی و خامی الگوی بچه هایمان می شوند؟

به فراخور این موضوع و این واقعیت، اهالی فرهنگ و مسئولان و خانواده ها باید به چند نکته اساسی توجه داشته باشند؛


۱. خانواده ها باید مراقب بچه ها باشند که به هر کانال یا فرد مشهوری توجه نکنند، سعی کنند افراد مطلوب و معقول را به نوجوانان و جوانان معرفی کنند و در الگو سازی آنها دقت و مشارکت فعال داشته باشند. به ویژه به صورت مشارکتی وعلمی و بدون دستور ایجابی و سلبی.


۲. متاسفانه بعضی از افراد سلبریتی مشهور و به قولی شاخ ها (در فضای مجازی) اصلا مشروعیت الگوسازی ندارند. بسیاری از آنها مطابق عرف و شرع ما پوشش خودشان (چه مرد وچه زن) را انتخاب نمی کنند، ظاهر و آرایش مناسبی ندارند، رفتار و گفتار متناسب با عرف و مذهب و قانون ندارند. اهل مطالعه و علم نیستند و بسیاری از سفارشاتشان غیر اصولی است. به هیچ وجه رعایت اهم و مهم را ندارند. ولی صدافسوس بسیاری که آنها  گاها از صد استاد دانشگاه، محقق و مدرس علمی و فرهنگی نفوذ بسیار بیشتری دارند. اگر اقدام عاجل و موثری نشود در آینده خسارت و صدمات این کار را به طور محسوس و ملموس در جامعه خواهیم دید.


۳. وزارت آموزش و پرورش باید در این زمینه بیش از پیش فعال شود. آگاه سازی نوجوانان و حتی کودکان باید در مدرسه انجام شود‌، به آنها یاد دهند که به هر کس و هر ادم معروفی گوش ندهند. الگوهای مناسب را انتخاب کنند. متاسفانه آموزش و پرورش تاکنون در این زمینه ضعیف عمل کرده است.


۴. از سوی دیگر صدا و سیما هم عملکرد مطلوبی نداشته است. حضرت امام خمینی (ره) صدا و سیما را دانشگاه می دانست.

یکی از مهمترین رسالتهای این دانشگاه معرفی الگوی مناسب به جوانان، نوجوانان و کودکان است. در ایام خاص و مناسبتهای ویژه صدا و سیما بیشتر از اینکه از افراد موفق، خلاق، کارآمد، زحمتکش، تلاشگر، موجه، متدین و متخصص بهره ببرد و این الگوهای موفق را به جامعه معرفی کند، باز دنبال سلبریتی هاست. آن هم افراد خاص، حتی پوششان هم با آحاد جامعه هماهنگی و همخوانی ندارد. این افراد به اندازه کافی معروف هستند و اگر حرفی برای گفتن داشته باشند، از راههای گوناگون حرف خود را می زنند، اما یک محقق دانشگاهی که با عشق و علاقه شبانه روز تلاش می کند تا محصول یا ایده نویی را عرضه کند، آن پزشک موفق ملی و بین المللی، آن روحانی مخلص و بی ادعای فعال در مناطق محروم، آن کارآفرین کفش آهنی و سخت جان ولی امیدوار و موفق، مخترعین، کشاورزان و دامداران نمونه، کارمندان و کارگران خدمتکار وطیفه شناس، و غیره، چندان راه ارتباطی خاصی با جوانان و آحاد مردم دارند، معرفی این افراد برای الگو شدن، باید اولویت اول صدا و سیما و سایر خبرگزاری ها و رسانه ها باشند (به ویژه رسانه هایی که تیتر اولشان را سحر تبر زده اند).


در کل دنیا الگوسازی برای جوانان، نوجوانان و کودکان همواره یکی از کارهای مهم و اساسی نظام های تربیتی و آموزشی (رسمی و غیر رسمی) قلمداد می شود. رسانه های جمعی و نظام آموزشی در کشور هم باید در این زمینه مواظب و مراقب باشند، به ویژه در فضای مجازی که مقام معظم رهبری (دامت برکاته) همیشه بر اهمیت آن تاکید ویژه داشتند. اگر چاره ای نیاندیشیم بسیاری از ارزشهای مرسوم ما مانند ایثار، فداکاری، کار و تلاش، درآمد حلال، خدمت کردن به مردم، میهن پرستی، دینداری، رعایت فرائض و مناسبتهای ملی و مذهبی، احترام به بزرگترها، قانون گرایی و رعایت حقوق و وظایف شهروندی و غیره کم کم برای جوانان و کودکانمان کم اهمیت و حتی بی ارزش قلمداد می شود. با رصد و پالایش فضای مجازی، هر محقق و دغدغه دار فرهنگ ایرانی اسلامی، اهمیت و ضرورت این کار را به خوبی متوجه خواهد شد. امیدوارم مسئولین، والدین، اهالی فرهنگ و رسانه به زودی برای این مهم چاره اندیشی جدی و موثری داشته باشند.

 پژوهشگر و مدرس دانشگاهی*

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲
پیمان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۷
فرهنگ یه جامعه شوخی نیست که هر بچه ای یا انسان بی اخلاقی بخواد بهش ضربه بزنه! تو فضایی که میلیون ها بچه نوجون در حال شکل گیری شخصیتشون هستن یه انسان بی شخصیت بیاد متاسفانه حتی الگو خیلی هاشون بشه باید حتما برخورد کرد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۹
اگر واقعا الگویی که امثال شما ارائه میدادید ریشه و اساس قوی ای داشت هیچوقت یک شخصی مثل این فرد نمیتونست الگو سازی کنه... پس به جای گیر دادن به این و اون برید ببینید مشکل کار شما چیست که نه کسی صدا و سیما را قبول دارد و نه رسانه های تصمیم گیر و فرهنگ ساز و مجری در این زمینه را... البته چرا یک عده که مثل کبک دوست دارند سرشان زیر برف باشد هم هستند که فکر میکنند دنیا باید آنگونه باشد که اینها فکر میکنند....!
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار