نماینده ولی فقیه در استان ؛
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام گفت:اگرچه زکات یک مسئله اقتصادی است اما در گام نخست یک مسئله دینی، شرعی و تکلیف الهی محسوب می شود.
کد خبر: ۷۳۵۱۸۴
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۰ 16 April 2019

به گزارش تابناک ایلام ؛ حجت الاسلام والمسلمین الله نور کریمی تبار  درنشست شورای زکات استان تصریح کرد: اگرچه رسانه‌ها نقش موثری در زمینه فرهنگ‌سازی پرداخت زکات دارنداماعلاوه براطلاع رسانی رسانه ای ب تبلیغ چهره به چهره هم در پرداخت زکات بسیار مؤثر است.

وی ادامه داد: باید با استفاده از ظرفیت‌های تبلیغی، فعالیت‌های گسترده‌ای برای توسعه زکات در جامعه به‌ویژه در بین کشاورزان و دامداران انجام شود.

وی با ذکر اینکه فرهنگ سازی از ضروری ترین موارد در زمینه ترویج فریضه زکات است افزود: همانگونه که مردم در زمینه پرداخت زکات تکلیف دارند دستگاه های اجرایی، بویژه اعضای ستاد زکات نیز در زمینه ترویج این فریضه مهم دارای وظیفه و تکلیف هستند.

امام جمعه ایلام گفت: اگرچه زکات یک مسئله اقتصادی است اما در گام نخست یک مسئله دینی، شرعی و تکلیف الهی محسوب می شود.

وی با بیان اینکه زکات تکلیفی است که متوجه همه مردم و مسئولان است، تصریح کرد: خاصیت پرداخت زکات برای مودیان این است که موجب پاک شدن اموال در درجه اول و رشد اموال در مرحله بعدی می‌شود.

حجت الاسلام کریمی تبار با بیان اینکه زکات ازجمله عباداتی است که در قرآن کریم مورد تاکید بوده و 59 بار در قران کریم مورد اشاره قرار گرفته است، گفت: این فریضه در کنار نماز 32 مورد در قرآن کریم مورداشاره قرارگرفته است که نشان بر اهمیت امر پرداخت زکات در جامعه اسلامی است.

وی با عنوان اینکه کسانی که زکات را پرداخت می‌کند حق منت گذاشتن ندارد تصریح کرد: اگر همه اقشار جامعه اسلامی نسبت به پرداخت زکات اقدام کنند هیچ فقیری در کشور باقی نخواهد ماند و پرداخت زکات نقش مهمی در راستای فقرزدایی از جامعه اسلامی و توجه بیشتر به محرومان و نیازمندان دارد.

امام جمعه ایلام بابیان اینکه رعایت حدنصاب پرداخت زکات یکی از مواردی است که باید به ‌طور صحیح اطلاع ‌رسانی شود گفت: لازم است گزارش کار دستگاه ها و نهادهای عضو شورای زکات به دبیرخانه این شورا در طول سال ارائه شود.

84 درصد زکات استان ایلام صرف پرداخت به فقرا و نیازمندان شده است

مدیرکل کمیته امداد استان ایلام و دبیر ستاد زکات استان نیز در این نشست گفت: از مجموع زکات جمع‌آوری‌شده در استان ایلام حدود 84 درصد آن صرف پرداخت به فقرا و نیازمندان شده و تنها 16 درصد آن صرف اجرای پروژه‌های عمرانی شده است.

ضیاء رضایی افزود: میانگین مصارف زکات برای پرداخت به فقرا در سطح کشور حدود 60 درصد است اما در استان ایلام به خاطر میزان محرومیت عمده زکات جمع‌آوری‌شده صرف پرداخت به فقرا می‌شود.

وی با عنوان اینکه سال گذشته بیش از 21 میلیارد ریال زکات در این استان جمع‌آوری‌شده، گفت: این میزان حدود 18 درصد بیشتر از برنامه ابلاغ‌شده مرکز برای این استان بوده است./م

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار