چگونه روانشناسی می‌تواند در زندگی روزمره شما بکار گرفته شود؟ آیا فکر می‌کنید که روانشناسی فقط برای دانش‌آموزان، دانشگاهیان و درمانگران است؟ خیر! از آنجا که روانشناسی موضوعی کاربردی و نظری است، می‌توان آن را به روش‌های مختلفی مورد استفاده قرار داد.
کد خبر: ۷۱۶۲۲۸
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۱ 18 February 2019

 قطعا مهم‌ترین کاربرد روانشناسی، درمان و مشاوره است. به همین منظور سایت پزشک خوب مرجع پزشکان و روانشناسان، اقدام به ارائه خدمات جهت مراجعه به بهترین روانشناس در تهران، مشهد، اصفهان و بسیاری از شهرهای دیگر کشورمان کرده است. در کنار این موضوع شما می توانید حتی بدون مراجعه به روانشناس و مشاور نیز از خدمات روانشناسی در زندگی روزمره خود استفاده کنید.

موارد زیر ده مورد کاربردی برتر را برای به‌کارگیری روانشناسی در زندگی روزمره بیان می‌کند.
1 با انگیزه شوید

اهداف مختلفی دارید؟ دوست دارید وزن تان را کم کنید یا سیگار را ترک کنید یا زبان جدیدی یاد بگیرید؟ روانشناسی نکته‌هایی را برای با انگیزه شدن به شما ارائه می‌دهد. برای افزایش سطوح انگیزشی خود در هنگام انجام یک کار، نکات زیر که از تحقیقاتی در موضوع روانشناسی شناختی و آموزشی بدست آمده، مفید خواهند بود: عناصر جدیدی برای خود مطرح کنید تا سطح علاقه خود را بالا نگه دارید.

ترتیب روزمره کارها را تغییر دهید تا خستگی را شکست دهید.
چیزهای جدیدی را براساس دانش موجود خود یاد بگیرید.
اهدافی را که مستقیما مرتبط با کارتان است مشخص کنید.
برای انجام درست کار به خود پاداش دهید.

2 مهارت‌های رهبری خود را بهبود ببخشید

مهم نیست که شما مدیر یک اداره یا داوطلبی در گروه دانشگاهی خود هستید، داشتن مهارت‌های رهبری خوب در بعضی مواقع در زندگیتان ضروری است. منظور من این نیست که همه رهبر متولد شده‌اند، اما چند راهنمایی ساده که از تحقیقات روانشناختی تهیه شده است می‌تواند به شما در بهبود مهارت‌های رهبریتان کمک کند.

یکی از معروف‌ترین مطالعات در این موضوع به سه سبک رهبری متفاوت نگاه کرده است. براساس یافته‌های این مطالعه و تحقیقات بعدی، هنگامی که در موقعیت رهبری هستید، برخی از موارد زیر را تمرین کنید:

پیامتان باید واضح باشد، اما اجازه دهید تا اعضای گروه نظراتشان را بیان کنند.
با اعضای گروه در مورد راه حل‌های ممکن برای مشکلات گفت و گو کنید.
ایده‌هایشان را تشویق کنید و به خلاقیتشان پاداش دهید.

فرمول جادویی خوشبختی با 10 روش روانشناسی
3 در برقراری ارتباط بهتر شوید

ارتباطات فراتر از نوع صحبت کردن یا نوشتن شما است. تحقیقات نشان می‌دهند که سیگنال‌های غیر کلامی بخش مهمی از ارتباطات بین فردی ما را تشکیل می‌دهند. برای رساندن پیام خود به شکل موثر، شما باید یاد بگیرید که چگونه خودتان را به طور غیرکلامی بیان کنید و نشانه‌های غیر کلامی کسانی را که اطراف شما هستند متوجه شوید.

چند استراتژی کلیدی دراین زمینه عبارتند از:

تماس چشم خوبی داشته باشید.
شروع به مشاهده سیگنال‌های غیر کلامی در دیگران کنید.
یاد بگیرید تا از تن صدای خود برای تقویت پیامتان استفاده کنید.

4 یاد بگیرید که بهتر دیگران را درک کنید

همانند ارتباطات غیرکلامی، توانایی شما در درک احساسات خود و کسانی که در اطراف شما هستند نقش مهمی در روابط و زندگی حرفه ایتان ایفا می‌کند. اصطلاح هوش هیجانی(emotional intelligence) به توانایی شما در درک احساسات خود و همچنین افراد دیگر اشاره دارد.

بهره هوش هیجانی شما مقیاس این توانایی است. مطابق با نظر روانشناس دانیل گولمن، EQ شما واقعا می تواند مهم تر از IQ تان باشد.

چه کاری می‏توانید انجام دهید تا هوش هیجانی‏تان بیشتر شود؟ راهکارهای زیر را به کار بگیرید:

به دقت واکنشهای عاطفی خود را بررسی کنید.
تجربه و احساسات خود را در یک دفتر ثبت کنید.
سعی کنید شرایط را از دیدگاه فرد دیگری ببینید.

5 تصمیمات صحیح‌تری بگیرید

تحقیقی در مورد روانشناسی شناختی، اطلاعات زیادی در مورد تصمیم گیری ارائه می دهد. با استفاده از این استراتژی ها در زندگی خود، می توانید یاد بگیرید که انتخاب های عاقلانه تری داشته باشید. دفعه بعد که نیاز به یک تصمیم گیری بزرگ دارید، سعی کنید از برخی از تکنیک های زیر استفاده کنید:

سعی کنید با نگاهی به وضعیت دیدگاه های مختلف که شامل دیدگاه های عقلانی، احساسی، بصری، خلاق، مثبت و منفی میشود، رویکرده "شش کلاه تفکر" را امتحان کنید.
هزینه های بالقوه و مزایای یک تصمیم را در نظر بگیرید.
از یک روش تجزیه و تحلیل شبکه ای استفاده کنید که نمره ای برای اینکه چگونه یک تصمیم خاص نیازهای خاص شما را برآورده می کند، بدهد.

فرمول جادویی خوشبختی با 10 روش روانشناسی
6 حافظه خود را بهبود ببخشید

آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا می توانید جزئیات دقیق حوادث دوران کودکی را به یاد داشته باشید با این حال هنوز نام مشتری جدیدتان را که دیروز ملاقات کردید فراموش می کنید؟ تحقیق در مورد چگونگی شکل گیری خاطرات جدید و همچنین نحوه و چگونگی فراموش کردن آنها، منجر به تعدادی از یافته ها می شود که می تواند به طور مستقیم در زندگی روزانه شما اعمال شود.

راه‏های زیر می‏تواند قدرت حافظه شما را افزایش دهد:

بر روی اطلاعات تمرکز کنید.
آنچه را که آموخته اید تمرین کنید.
حواس پرتی را از بین ببرید.

7 تصمیمات مالی عاقلانه‌تری بگیرید

دانیل کانمن( Daniel Kahneman) ، روانشناس برنده جایزه نوبل و همکارش آموس توِرسکی( Amos Tversky)، مطالعاتی انجام دادند که به بررسی نحوه مدیریت تردید و ریسک در هنگام تصمیم گیری پرداختند. تحقیقات بعدی در این زمینه که به عنوان «اقتصاد رفتاری» شناخته می شود، نتایجی را به دست آورده که از طریق آنها می توانید برای انتخاب های مدیریت پول عاقلانه از آنها استفاده کنید.

اخیرا بررسی محققان نشان داد که کارگران می توانند با استفاده از برخی از استراتژی های زیر پس انداز خود را بیش از سه برابر کنند:

کار را به تعویق نیندازید. حالا شروع به سرمایه گذاری با پس اندازتان کنید.
بخش هایی از درآمدهای آینده خود را برای پس انداز در دوران بازنشستگی، بطور پیش پرداخت سپرده کنید.
سعی کنید از آن دسته از برداشت های شخصی آگاه باشید که ممکن است منجر به انتخاب هایی شوند که باعث از دست دادن پول شوند.

8 نمره‌های بهتری بگیرید

دفع بعد که شما وسوسه می شوید که در مورد امتحانات ناگهانی (pop quizzes)، میان ترمها یا امتحانات نهایی شکایت کنید، دفعه بعد که شما وسوسه می شوید که درمورد آزمون های پاپ، میان مدت یا امتحانات نهایی شکایت کنید، این را در نظر بگیرید که تحقیقات نشان داده اند انجام تست ها به شما کمک می کند که چیزی را که یادگرفته اید به یاد داشته باشید، حتی اگر آن موارد در آزمون نباشند.

تحقیق دیگری نشان داد که تکرار امتحان نسبت به مطالعه برای حافظه موثرتر است. دانش آموزانی که به طور مکرر مورد امتحان قرار می گرفتند، 61 درصد موارد را می توانستند به یاد بیاورند، در حالیکه کسانی که در حال مطالعه بودند تنها 40 درصد از آنها را به یاد آوردند.

چگونه می توانید این یافته ها را به زندگی خود اعمال کنید؟

هنگامی که تلاش می کنید اطلاعات جدیدی یاد بگیرید، بطور مکرر از خود امتحان بگیرید تا آنچه را که آموخته اید در ذهن خود حک کنید.

فرمول جادویی خوشبختی با 10 روش روانشناسی
9 فعال‌تر باشید

گاهی اوقات به نظر می رسد هزاران کتاب، وبلاگ، مقالات و مجله به ما می گویند که چگونه می توان در روز بیشتر کار کرد، اما چه مقدار از این توصیه ها برمبنای تحقیقات واقعی هستند؟ به عنوان مثال، به تعداد دفعاتی فکر کنید که شنیده‌اید، چند وظیفگی(multitasking) می تواند به شما کمک کند که بیشتر فعال باشید. در واقع، تحقیقات نشان داده است که تلاش برای انجام بیش از یک کار بطور هم زمان به طور جدی سرعت، دقت و بهره وری را مختل می کند.

بنابراین چه درس هایی از روانشناسی را می توانید برای افزایش بهره وری خود استفاده کنید؟ بعضی از موارد زیر را در ملاحظه کنید:

هنگام کار بر روی وظایف پیچیده یا خطرناک، از چند وظیفگی یا multitasking اجتناب کنید.
بر روی کاری که درحال انجام آن هستید تمرکز کنید.
حواس پرتی را از بین ببرید.

10 تندرست باشید

روانشناسی همچنین می تواند یک ابزار مفید برای بهبود سلامت کامل شما باشد. از راه هایی برای تشویق به ورزش و تغذیه بهتر، به درمان های جدید برای افسردگی، زمینه روانشناسی سلامت، یک استراتژی مفید را ارائه می دهد که می تواند به شما برای تندرست تر و شادتر بودن کمک کند.

برخی از نمونه هایی که بر اساس تحقیقات بدست آمده و می توانید مستقیما به زندگی خود اعمال کنید:

نور خورشید و نور مصنوعی می تواند علائم اختلال خلقی فصلی را کاهش دهد.
ورزش می تواند به سلامت روانی بیشتر کمک کند.
کمک به مردم در درک خطرات رفتارهای ناسالم می تواند منجر به انتخاب های سالم تر شود.

منبع: https://www.verywellmind.com

 

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار