روابط عمومی بنیاد شهید و امور ایثار گران استان ایلام
کد خبر: ۵۴۹۳۲۳
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۰ 08 January 2018

بنياد شهيد و امور ايثارگران: از نهادهاي انقلاب اسلامي است كه بنيان اوليه آن بر اساس فرمان ده ماده‌اي امام خميني(ره) خطاب به شوراي انقلاب و دولت موقت در ۲۲ اسفند ۱۳۵۸ به منظور رسيدگي به وضعيت خانواده‌هاي شهدا و رسيدگي به امور معلولين و آسيب‌ديدگان انقلاب اسلامي تشکيل شد.

در گذشته، مديريت دولتي توجه اصلي خود را به رخدادهاي درون بوروكراسي معطوف مي داشت و به طور عمده مشكلات دروني بوروكراسي را مسئله اصلي مي پنداشت (الواني و دانائي فرد، 1380). امروزه رويكرد سازمانهاي دولتي به مقولات كارآيي و اثربخشي دچار يك دگرگوني بنيادي و اساسي شده است (شريفي كلويي، 1379). از دهه 90 سده بيستم به بعد با مطرح شدن نظريه مديريت گرايي و شهروند محوري، مشتري مداري در سازمانهاي دولتي نيز از اهميت و جايگاه ويژ­ه­اي برخوردار بوده است (هيوز ،1377). جلب رضايت شهروندان و مراجعان‌، باعث افزايش اعتماد و وفاداري عمومي‌، وفاق ملي، مشاركت عمومي و اقتدار ملي مي شود كه در دنياي كنوني به مانند شاخص هاي اصلي سنجش كارآمدي و توسعه نظام اداري و سياسي محسوب مي‌شوند (کاظمی، 1379). عصر جهاني شدن، سبب شده است دولتها به افراد جامعه از منظري جديد و به مثابه مشتريان بخش خصوصي بنگرند و تلاش كنند حداكثر رضايت‌مندي را براي آنان فراهم سازند (خاكي، 1381).

هرسازمان به منظور هدف خاصي تاسيس شده كه نيل به اهداف خود را ازمهمترين چالشهاي پيش روي خود مي بيند. لذا در جهان امروز با توجه به سرعت و حجم اطلاعات و پيچيدگي جوامع، ضرورت داشتن معیارهایی برای تعیین موقعیت و برنامه‌ریزی بر اساس نقاط ضعف و قوت بیش از پیش ضروری به نظر می‌رسد. عملکرد هرسازمان نشان دهنده میزان موفقیت آن دردستیابی به اهداف از پیش تعیین شده است (کاظمي، 1376).

دستگاههای اجرایی اعم از وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها،‌ موسسات و شرکتهای دولتی به عنوان واحدهای صف و ستاد از طرف قانون‌گذار برای انجام وظایف دولت ایجاد گردیده است و با توجه به وظایف، مسئولیت‌ها و منابع در اختیار، ملزم به پاسخگویی می‌باشند. ارزیابی عملکرد وسنجش اثربخشی اين سازمانها یکی از مهمترین فرآیندهای راهبردی است که ضمن ارتفاء پاسخگویی میزان تحقق اهداف و برنامه‌های هر سازمان را مشخص می‌کند. ارزیابی به عنوان یکی از فعالیتهای کلیدی و از عناصر اصلی مدیریت به شمار می‌رود و ابزاری است کارآمد که مدیر و کارکنان از طریق آن به نقاط قوت و ضعف سازمان پی برده و با ریشه‌یابی آنها اقدامات اصلاحی جهت بهبود عملکرد را انجام می‌دهد (فاتحي فولادي، 1386).

نهاد بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز که با هدف و فلسفه وجودی ارائه خدمات مطلوب به جامعه هدف (شهدا، جانبازان، آزادگان و خانواده معظم آنان ) و جلب رضایت آنان براساس مبانی ارزشی- اسلامی و توسعه و گسترش تعامل با آحاد جامعه به منظور ترویج فرهنگ جهاد، شهادت و ایثار تاسیس گردیده است، یکی از نهاد های مردمی –دولتی است که در چهارسطح معاونت،فرهنگي، پژوهش و تبليغات، اداري مالي وتعاون و امور مجلس به دستورحضرت امام خمینی (ره) تاسیس گردیده و سنجش اثر بخشی درآن سازمان می تواند نقاط قوت وضعف آن سازمان را در ارائه خدمات مطلوب به جامعه هدف مشخص نماید که کانون توجه این تحقیق نیز سنجش اثر بخشی بنیاد شهید و امور ایثارگران ایلام دربخش تعاون می باشد.

بخش تعاون این سازمان بمنظور رسیدگی به امور معیشتی و رفاهی، همچنین حفظ و ارتقاء وضعیت شغلی و انجام امور مربوطه به پذیرش و امور اداری جانبازان و کارگزینی شاهد انجام امور مشاوره و مددکاری اجتماعی و انجام حمایت های قضایی انجام وظیفه می نماید. این معاونت از مدیریت های پذیرش، تسهیلات رفاهی اشتغال، معاونت حقوقی امور اداری و کارگزینی شاهد و مددکار تشکیل شده است که بر اساس ضوابط و مقررات مربوطه خدمات خاص خود را به جامعه هدف و خانواده محترم آنان ارائه می نماید که اثر بخش بودن فعالیتهای آن از اهمیت بسزایی برخوردار است.

1-2- بیان مسئله

فلسفه وجودی بنیاد شهید وامورایثارگران ارائه خدمات مطلوب به جامعههدف و جلب رضایت آنان براساس مبانیارزشی- اسلامی و توسعه و گسترش تعامل باآحاد جامعه به منظور ترویج فرهنگ جهاد،شهادت و ایثار می باشد. تشكيلات بنياد شهيددر سطح چهار معاونت (فرهنگي، پژوهش وتبليغات، اداري مالي و تعاون و امور مجلس می باشد که واحد تعاون و اشتغال بنیاد شهید وامور ایثارگران با هدف اشتغال، تحصیل، پرداخت وام و تهیه مسکن برای خانواده شهدا و ایثارگران تشکیل گردیده است و طرحها و برنامه های متفاوتی را به مورد اجرا گذاشته است و با تمام توان سعی در برطرف کردننقاط ضعف و تقویت عملکرد مثبت این بخشرا دارد. از زماني كه علم مديريت و سازمان دراوائل سال 1900 به سرعت بسط يافت،تكاملي درباره ماهيت و وظيفه سازمانها ومعيار اثربخشي سازماني پديدار گشت (بيكر وبرنچ[1]،2002). اثر بخشي در ادبيات مديريت يكي از شاخصهاي سنجش موفقيت در هرسازمان و ميزاني است كه آن سازمان اهدافخود را محقق مي‌سازد. در واقع اثر بخشيعبارت است از درجه يا ميزاني كه سازمان بههدف‌هاي موردنظر خود دست مي‌يابد. اثر بخشی به عملکرد یک سیستم و به نوع و چگونگی ستاده های آن

می پردازد (خاکی،1375). سازمانها داراي انواع و وظايف مختلفي هستند و سازمان هایعمومی غیر دولتی به عنوان نهادی برای کمکبه دولت در راستای انجام بهتر وظایف خود کههمان ارائه خدمات عمومی است، ایجاد شدهاند (رستمي وحسيني بور، 1388) و دارايشخصیت حقوقی مستقل و قانونگذار مي باشند(رضايي، 1385).

نظر به اهمیت خانواده بعنوان واحد بنیادیجامعه اسلامی وضرورت ترغیب این امر وتلاش برای حفظ صیانت بنیان خانواده، مأموریت بنیاد شهید و امور ایثارگران، شناختو تأمین نیازهای واقعی جامعه هدف از طریقمطالعه و ارائه خدمات متنوع و مطلوب درحوزه های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی ورفاهی با بهره گیری از تمامی امکانات و با تأکیدبر تعظیم، تکریم، پاسداشت، رشد و اعتلاء،حمایت، صیانت و حفظ و ارتقاء جایگاه ومنزلت جامعه هدف براساس ارزش هایاسلامی- انقلابی کشور و در نهايت تبیین حقعظیم شهیدان و ایثارگران، ترویج فرهنگ جهادو ایثار و شهادت، و آکندن عطر شهادت در کلجامعه است./م

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
امراله مهماندوست
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۲
کلاس اول ابتدایی (قبل از انقلاب) خانم گشاده رو یا زیبا که احتمالا از اهالی شهر لار بودند خیلی مختصر (اما با توجه به قدرت سرکوب حکومت شاهنشاهی احتمالا تمام توان ایشان بوده است) اینجانب را با مرحوم آقای روح الله موسوی خمینی (امام خمینی) و کاری که می خواهند در کشور انجام دهند (انقلاب اسلامی) آشنا کردند بعد از انقلاب اسلامی خود به خود با حداقل کار برای انقلاباسلامی (از بین بردن مقداری از اقلام تبلیغاتی ضد انقلاب ها) شروع شد تا قبل از دفاع مقدس کمی فعالیتم بیشتر شد (مواردی درگیری فیزیکی خود سرانه با افراد ضد انقلاب داشته ام که در جایی نیز ثبت نشده است ) در دوران دفاع مقدس باز هم فعالیتم بیشتر شد (از زمان تاسیس سپاه پاسداران در شهر خنج تا کمی قبل از هم اکنون که در کلان شهر شیراز و شهر صدرا بسیجی فعال بوده ام + رزمنده داوطلب دو سال بسیجی در خط مقدم و یکسال نیز از کمیته انقلاب اسلامی در خط مقدم خضور داشته ام) به حداکثر رسید که تا مرز اسارت و شهادت پیش رفتم اما متاسفانه جانبازی در در دفاع مقس نصیبم شد اینجانب با این سابقه فعالیت برای سرافرازی کشورم حال می نویسم که 99 درصد از کارهایی که در کشور می گویند برای ایثارگران کل کشور انجام داده اند یا می دهند تبلیغات دروغین حکومتی است خیلی دوست دارم تا مکانی پیدا شود تا جزئیات این دروغ های بزرگ را برای مردم ایران بنویسم
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار