کد خبر: ۱۷۸۰۴۳
تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۳۹۴ - ۲۲:۰۸ 08 February 2016
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور در جمع هنرمندان کشورمان، به دور از زبان سیاسی و نظامی و با ادبیاتی شاعرانه سخن گفت و تأکید کرد: «هنرمند شهید از نمایشگاه خود خارج می‌شود و در گالری هستی می‌نشیند و تحسین همگان را برمی‌انگیزد و در کنار جان جانان به ارتزاق می‌نشیند». او در این جمع، آن چهرۀ دیگر خود را نشان داد؛ مردی بسیار احساساتی و عاطفی!

به گزارش «تابناک»، دکتر محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام امروز در بزرگداشت ۸۸۲ شهید هنرهای تجسمی با عنوان «مشق شیدایی» همچون شاعران سخن گفت و بر خلاف معمول به جای استفاده از اصلاحات سیاسی و نظامی و نشان دادن صلابت نظامی در کلام که از فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس سراغ داریم، این بار باز زبانی شاعرانه سخن گفت و تصویری متفاوت از دفاع ملت ایران و رزمندگانش را پیش روی حاضران قرار داد.


دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام که در جمع هنرمندان و در خانه هنرمندان ایران حضور یافته بود، گفت: دوهزار شهید هنرمند عجب تابلو زیبایی و عجب نمایشگاهی از اوج انسان هاست. بعید است در حادثه ای از عالم، دو هزار هنرمند جانشان را فدای خوبی ها کرده باشند و یک ملتی با هنرنمایی بی سابقه خود و ایثار دوهزار هنرمند را در دفاع از ناموس و شرف خود تقدیم کرده باشد. اری در ایران زمین که همه پلیدی وظلم در مقابل پاکی و عدالت صف آرایی کرد هنرمندان ما قلم وتابلو را به نقاش عالم سپردند. وخود موضوع ومضمون نقاشی ومجسمه وگرافیک شدند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: هنرمند وظیفه اش بازتاب خوبی ها و اگراززشتی ها می گوید برای حرکت به سوی خوبی هاست و کارش بازتاب حقیقت و زیبایی هاست . بازتاب ونمایاندن حقیقت وواقعیت وارزوهاست. ولی هنرمند شهید  پارافراتر ازذهن وبصر می گذارد  و خود جلوه و اثر می شود.آنچه را به دیگران می خواست بگوید به خود گفت و او که می خواست برای دیگران ایده ومعنا را ترسیم وتجسم سازد خودش معنا وتابلو بر ای دیگران شد. ایده و معنا و مفهوم را در خود جای داد.


وی افزود: هنرمند شهید از نمایشگاه وگالری اثار خود خارج می شود و در گالری هستی تبسم کنان می نشیند و تحسین همگان را بر می انگیزد و در کنار جان جانان به ارتزاق می نشیند. عمق نگاهش هستی را به تعظیم می کشاند. جان وروح انسانها را ازان خود می کند. 
هنرمند انقلابی پلیدی ها را برمی دارد و دشت آزادی را به تصویر می کشد. قلم و تفنگ یکی می شود و خون و جوهر همراه می شود. عجب نمایشگاهی در ایران پدید آمده است. هنرمندی مردان و زنان فرهنگ ساز ایران را خریداری جز خدا نیست. 

 امروز باز می بینیم که صحنه دیگری از این هنرمندی هنرمندان فداکار در حال ایجاد است از سوریه و عراق تا کنار خانه خدا صحنه ای از پلیدی ها و زشتی ها به وجود آمده که همه انسان ها را تهدید می کند از تکفیری ها و تروریسم تا صهیونیست ها تا مدعیان آزادی که از دیکتاتورهایی حمایت می کنند که حمله به مردم بی پناه یمن را شجاعت خود تصویر می کنند. انسان ها را در قفس آتش می زنند و اسرا را گردن می زنند و افتخار می کنند. در کنار گوش ایران،  این وقایع رخ می دهد و  جز با فداکاری و ایثار و موقع شناسی نمی توان با این فتنه بزرگ مقابله کرد. امروز هم نیاز هست هنرمندان به صحنه بیایند و این موضوعات را به تصویر می کشند. ما تفنگداران و تکاوران آمریکا را آزاد می‌کنیم و وزیر خارجه آمریکا در کنار وزیر خارجه عربستان می‌نشیند و می‌گوید ما با شما هستیم! 

زبان هنر کمتر ازدیپلماسی نیست

بیش از بیست میلیون نفر در منطقه آواره شده اند و تروریست ها از جایی نفت می فروشند که مدعیان آزادی هستند. چگونه می توان اینهمه فریبکاری ودروغ را بیان کرد ؟ آیا جز از طریق هنر راهی هست؟ امروز هنرمند متعهد و مسوول می تواند  این زشتی ها و فریبکاری ها را ترسیم کند. زبان هنر کمتر از دیپلماسی نیست. هنرمندان ایران، هنرمندان منطقه و جهان را برای مبارزه با تروریسم جمع کنند. هنرمندان ایران و جهان پرچم داری نمایش این زشتی ها را بر عهده بگیرند.

به سهم خودم درود می فرستم به روح شهدای هنرمند و افتخار می کنم به ملتم که در یک جنگ نابرابر، دو هزار شهید را تقدیم کرده است.برای خانواده های محترم آنها آرزوی صبر و اجر می نمایم. دست هنرمندان را می بوسم. امیدوارم بتوانیم یک بار دیگر فریاد رسای آزادی خواهی ایران را در دنیا بلند آوازه سازیم و این رسالت را به انجام رسانیم و امیدوارم بتوانیم موزه ای را خاص آثار هنرمندان شهید بسازیم و این سرمایه را برای هنر و هنرمندان کشور حفظ کنیم.

در این کنگره از 9 شهید هنرمند در عرصه تجسمی تجلیل شد. شهیدان ‌ سعید جان‌بزرگی (عکاس)، داریوش گودرزی‌کیا (عکاس)، ‌ غلامرضا نامدار محمدی (عکاس)، حمید پورجبار (عکاس)، امیر محمدیان (عکاس)، احمد اسماعیلی (نقاش)، سیدعلی محمودیان (خوشنویس)، مجید غلامی (نقاش) و ابوالفضل ماهرخ (خوشنویس) 9 شهید هنرمندی بودند که در این مراسم از آن‌ها تجلیل‌ شد. 

در ابتدای این مراسم دکتر رجبی معمار مدیرعامل خانه هنرمندان و فرزند شهید حلم زاده و استاد امیرخانی و استاد محمد سریر و استاد ابراهیم حقیقی با ایراد سخنرانی به مقام شامخ شهدای هنرمند ادای احترام کردند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار