نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس:
نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس در پاسخ به دغدغه اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه استان ایلام که در سالن کمیسیون تلفیق مجلس برگزار شد، از اختصاص ردیف بودجه فرهنگی اربعین برای نخستین بار خبر داد.
کد خبر: ۱۰۸۹۱۸۱
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۸ 24 January 2023

به گزارش خبرنگار تابناک ایلام؛ امروز سه شنبه جلسه اهالی فرهنگ، هنر و رسانه استان ایلام با حضور نایب رئیس مجلس، نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس و نمایندگان استان ایلام، معاون پارلمانی وزیر فرهنگ و ارشاد و مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام در محل کمیسیون تلفیق مجلس برگزار شد.

دکتر نیکزاد، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در این جلسه ضمن بیان ضرورت رعایت عدالت منطقه ای و توازن، عنوان کرد: همه جا از اقتصاد سخن گفته می‌شود اما اعتقاد من این است که باید فرهنگ تقویت شود چرا که از دل فرهنگ و تربیت مندرج و حاصل از آن است که حاج قاسم ها بیرون می آید.

وی عنوان کرد: اعتقاد دارم باید قرارگاهی در کشور دائر گردد که فرهنگ را به سال ۵۷ برگردانیم.

نایب رئیس مجلس یازدهم خطاب به اهالی فرهنگ، هنر و رسانه استان خاطرنشان کرد: شما نباید دلسرد شوید و باید نگذارید موضوع فرهنگ و اهمیت در رتبه بعد از اقتصاد قرار بگیرد.

زهره سادات لاجوردی دبیر دوم کمیسیون فرهنگی مجلس یازدهم نیز فرهنگ را زیر بنای همه چیز از جمله سیاست و اقتصاد دانست و گفت: اگر فرهنگ نباشد بسیاری از مسائل و مشکلات در جامعه به دنبال این فقدان ایجاد خواهد شد در حالی که دشمنان ما با صرف هزینه‌های بسیار زیاد برای نفوذ فرهنگی در کشور تلاش های زیادی می کنند، ما آنچنان که برای مواجهه با آن لازم است تلاش لازم را نکرده و بودجه کافی اختصاص نمی‌دهیم.

وی افزود: تلاش داریم که بتوانیم شرایطی را ایجاد کنیم که با تصویب یک بودجه خوب، هنرمندان متعهدمان برای تولید محتوا در این مواجهه فرهنگی حمایت ویژه شوند.

علی اکبر بسطامی نماینده ایلام و عضو کمیسیون تلفیق نیز در این جلسه عنوان کرد: مصوبات همه کمیسیون ها و کمیته های مجلس باید پیوست فرهنگی و اجتماعی داشته باشند.

وی با انتقاد از لایحه بودجه ۱۴۰۲ گفت: متأسفانه در کشور ما بودجه فرهنگی را به جاهایی می بندند که قابل تأمین نیست و در بحث آسیب های اجتماعی سال گذشته از کل بودجه ای که تصویب شد رقمی اختصاص پیدا نکرد و امسال هم اگر در بودجه گفته شده که به سمت تملک دارایی های سرمایه ای برویم و این یعنی اینکه کار فرهنگی را تعطیل کرده و به سمت ساخت ساز برویم که این مهم با منویات رهبر معظم انقلاب و وضعیت کنونی کشور فاصله دارد.

سارا فلاحی نماینده مردم استان ایلام در مجلس شورای اسلامی نیز عنوان کرد: هرچند فرهنگ امروز لقلقه زبان همه است و همه بر اهمیت آن در جنگ رسانه ها و روایت ها اذعان دارند و برای مردم مدام این را مطرح می‌کنیم اما قدمی متناسب با این دعوای بسیار مهلک برنداشته و برای آن برنامه نداریم.

او گفت: اگر ما به این نقطه ای که در آن قرار گرفته و همه منتقد آن هستیم اذعان داشته و معترفیم که باید از آن خارج بشویم و در نقطه مثبت تری قرار بگیریم، قطعاً باید برای فرهنگ هزینه کنیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یازدهم تاکید کرد: تا این نظام باورمندی که بر ذهن سیاست ورزان و سیاست گذاران ما حاکم است عوض نشده و تا ما در عمل، فرهنگ را زیربنا در نظر نگیریم، نمی توانیم جلو برویم بلکه باید نگاه ما به مقوله فرهنگ، ساختاری و سیستماتیک باشد.

علی هوشمند مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام نیز در جلسه اصحاب فرهنگ هنر و رسانه استان ایلام با نایب رئیس مجلس، اعضای کمیسیون فرهنگی و معاون پارلمانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد: زیرساخت های بدون پیوند فرهنگی ممکن است به باندهایی برای نفوذ دشمن تبدیل شوند.

او گفت: ریز شدن چانه بودجه فرهنگ در ادوار مختلف دردیست جانکاه که تقاضا داریم در بودجه ۱۴۰۲ نمایندگان مجلس انقلابی با نگاه ویژه به آن نگریسته و در آن تجدید نظر کنند.

هوشمند گفت: مردم استان ایلام به عنوان پایتخت خادمین سیدالشهدا در اربعین بیش از یک دهه است که به تمام ارادتمندان اباعبدالله الحسین از سراسر کشور خدمت رسانی می کنند و متاسفانه در تمام این سالها ردیفی برای بودجه فرهنگی اربعین در نظر گرفته نشده است در حالی که باید در بودجه ردیف خاص خودش را داشته باشد لذا از نمایندگان محترم می‌خواهیم در خصوص ایجاد ردیف بودجه فرهنگ اربعین اقدام کنند.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس در پاسخ به دغدغه اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه استان ایلام که در سالن کمیسیون تلفیق مجلس برگزار شد، از اختصاص ردیف بودجه فرهنگی اربعین برای نخستین بار خبر داد.

سیدعلی یزدی خواه در پاسخ به مطالبه اهالی فرهنگ، هنر و رسانه استان ایلام مبنی بر عدم اختصاص بودجه فرهنگی اربعین، عنوان کرد: این مهم در بودجه امسال پیش بینی شده و برای آن ردیف بودجه اختصاص پیدا خواهد کرد.

او گفت: فرهنگ در همه دولتها مظلوم بوده است و امسال میزان آن افت کرده و به ۲ درصد رسیده است که نمایندگان تلاش دارند آن را افزایش دهند.

شایان ذکر است، ، این جلسه توسط مجمع نمایندگان استان ایلام و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار و با حضور جمعی از اهالی فرهنگ، هنر و رسانه استان در مجلس شورای اسلامی برگزار شد./م

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار