رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام بیان داشت :سال‌های ۱۳۹۵ و ۱۴۰۰، ۲ پیمایش در خصوص فعالیت بدنی در استان صورت گرفت که نشان می‌دهد سال ۹۵ حدود ۴۰،۳ درصد مردان فعالیت بدنی پایینی در استان داشته اند که این مقدار در سال ۱۴۰۰ به ۳۳،۳ درصد رسیده است.
کد خبر: ۱۰۸۵۵۸۷
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۵ 05 January 2023

 به گزارش تابناک ایلام؛ جاسم محمدی افزود : بر اساس این پیمایش ۶۵،۶ درصد زنان استان در سال ۹۵ فعالیت بدنی پایینی داشته اند که این مقدار در سال ۱۴۰۰ به ۵۶ درصد رسیده است.

 وی گفت : سال ۹۵ بر اساس پیمایش انجام شده ۵،۶ درصد مردان ایلامی با مشکلات چاقی روبرو بوده اند که این مقدار در سال ۱۴۰۰ به ۱۳،۵ درصد افزایش یافته که نگران کننده است.

محمدی ادامه داد :  چاقی در زنان ایلامی نیز سال ۹۵ حدود ۱۹،۷ درصد بود که در سال ۱۴۰۰ به ۳۰،۵ افزایش یافته است.

وی گفت : بیماری‌های غیرواگیر امروزه به اصلی‌ترین دلیل مرگ و میر در ایران و جهان تبدیل شده و بر اساس آمار‌های اخذ شده ۷۶ درصد بیماری‌ها متعلق به این نوع هستند.

محمدی خاطرنشان کرد : مهار بیماری دیابت، فشار خون، سرطان و بیماری‌های مزمن تنفسی به همراه چهار عامل کم تحرکی، تغذیه ناسالم، مصرف الکل و دخانیات مهم‌ترین عامل مرگ و میر در بیماری‌های غیر واگیر به شمار می‌روند که احتمال مرگ را افزایش می‌دهد.

وی ادامه داد : مهم‌ترین عامل در مقابله با این وضعیت داشتن فعالیت بدنی است، چراکه باعث بهبود ظرفیت‌های سیستم قلبی و تنفسی شده، افزایش سوخت و ساز پایه را به دنبال دارد، از بیماری‌های مزمن همچون دیابت، بیماری‌های قلبی و عروقی و برخی سرطان‌ها جلوگیری می‌کند، فشار خون را بهبود می‌بخشد و ترکیب بدنی و مدیریت وزن را تنظیم می‌کند.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار