طبق یافته های علمی برخی از انواع استرس می‌تواند برای عملکرد مغز مفید باشد.
کد خبر: ۱۰۵۹۰۲۳
تاریخ انتشار: ۰۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۳۰ 30 July 2022

بر اساس تحقیقات جدید موسسه توسعه جوانان در دانشگاه جورجیا، ممکن است احساس کنید در محل کار شما را تحت فشار قرار می‌دهند، اما در واقع این استرس برای مغز شما مفید باشد.

این مطالعه که در Psychiatry Research منتشر شد، نشان داد که سطوح پایین تا متوسط ​​استرس می‌تواند به افراد کمک کند تا انعطاف‌پذیری داشته باشند و خطر ابتلا به اختلالات سلامت روان مانند افسردگی و رفتار‌های ضد اجتماعی را کاهش دهند.استرس کم تا متوسط ​​نیز می‌تواند به افراد کمک کند تا با برخورد‌های استرس زا در آینده کنار بیایند.

اساف عشری گفت: اگر در محیطی هستید که در آن سطحی از استرس دارید، ممکن است مکانیسم‌های مقابله‌ای را ایجاد کنید که به شما امکان می‌دهد کارگر کارآمدتر و موثرتری شوید و خود را به گونه‌ای سازماندهی کنید که به شما در عملکرد کمک کند.

نویسنده اصلی این مطالعه و دانشیار دانشکده علوم خانواده، استرس ناشی از مطالعه برای یک امتحان، آماده شدن برای یک جلسه بزرگ در محل کار یا طولانی‌تر کردن ساعات کاری برای بستن قرارداد، همگی به طور بالقوه، شرایطی میداند، که می‌توانند منجر به رشد شخصی شوند.

برای مثال، رد شدن توسط یک ناشر ممکن است باعث شود نویسنده در سبک خود تجدید نظر کند؛ و اخراج شدن می‌تواند باعث شود که کسی در نقاط قوت خود تجدید نظر کند و اینکه آیا باید در رشته خود بماند یا به تغییر رشته با فیلد کاری فکر کند.اما مرز بین میزان مناسب استرس و استرس بیش از حد، خطی نازک است.

اوشری که همچنین مدیر مؤسسه توسعه جوانان UGA است، ادامه داد: مثل زمانی است که به انجام کاری سخت ادامه می‌دهید و پوستتان کمی بی احساس می‌شود. شما پوست خود را تحریک می‌کنید تا با فشاری که به آن وارد می‌کنید سازگار شود. اما اگر بیش از حد این کار را انجام دهید، پوست خود را می‌برید.

استرس خوب می‌تواند به عنوان واکسنی در برابر تأثیر ناملایمات آینده عمل کند محققان بر داده‌های پروژه Human Connectome تکیه کردند، یک پروژه که توسط مؤسسه ملی بهداشت تامین می‌شود و هدف آن ارائه بینشی در مورد نحوه عملکرد مغز انسان است. برای مطالعه حاضر، محققان داده‌های پروژه را از بیش از ۱۲۰۰ بزرگسال جوان که سطوح استرس درک شده خود را با استفاده از پرسشنامه‌ای که معمولاً در تحقیقات برای اندازه‌گیری اینکه افراد غیرقابل کنترل و استرس‌زا زندگی خود را پیدا می‌کنند، گزارش کردند، تجزیه و تحلیل کردند. شرکت کنندگان به سؤالاتی در مورد اینکه چند بار افکار یا احساسات خاصی را تجربه کرده اند، پاسخ دادند، مانند "در ماه گذشته، چند بار به دلیل اتفاقی که غیرمنتظره رخ داده است ناراحت شده اید؟ " و "در ماه گذشته، چند بار متوجه شده اید که نمی‌توانید با تمام کار‌هایی که باید انجام می‌دادید کنار بیایید؟

سپس توانایی‌های عصبی شناختی آن‌ها با استفاده از آزمون‌هایی که توجه و توانایی سرکوب پاسخ‌های خودکار به محرک‌های بینایی را اندازه‌گیری می‌کرد، ارزیابی شد.

انعطاف پذیری شناختی، یا توانایی تغییر بین وظایف؛ حافظه توالی تصویر، که شامل به خاطر سپردن یک سری طولانی از اشیاء است. حافظه کاری و سرعت پردازش محققان این یافته‌ها را با پاسخ‌های شرکت کنندگان از معیار‌های متعدد احساسات اضطرابی، مشکلات توجه و پرخاشگری، در میان سایر مشکلات رفتاری و عاطفی مقایسه کردند.

این تجزیه و تحلیل نشان داد که سطوح پایین تا متوسط ​​استرس از نظر روانی مفید است و به طور بالقوه به عنوان نوعی تلقیح علیه علائم سلامت روان عمل می‌کند.

اوشری گفت: بیشتر ما تجربه‌های نامطلوبی داریم که در واقع قوی‌ترمان می‌کند. تجربیات خاصی وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند تا مهارت‌هایی را توسعه دهید که شما را برای آینده آماده می‌کند. اما توانایی تحمل استرس و ناملایمات بسته به فرد بسیار متفاوت است.

مواردی مانند سن، استعداد‌های ژنتیکی و داشتن یک جامعه حمایتی برای بازگشت در مواقع ضروری، همگی در نحوه برخورد افراد با چالش‌ها نقش دارند. در حالی که کمی استرس می‌تواند برای شناخت مفید باشد، اوشری هشدار می‌دهد که ادامه سطوح استرس بالا می‌تواند به طور باورنکردنی هم از نظر جسمی و هم از نظر ذهنی مضر باشد.

وی گفت: در یک نقطه خاص، استرس سمی می‌شود. استرس مزمن، مانند استرس ناشی از زندگی در فقر شدید یا مورد آزار قرار گرفتن، می‌تواند پیامد‌های بسیار بدی برای سلامتی و روان‌شناختی داشته باشد.این استرس بر همه چیز، از سیستم ایمنی، تنظیم عاطفی، تا عملکرد مغز تأثیر می‌گذارد. همه استرس‌ها استرس خوب نیستند./ح

 

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار