مطالعه ای جدید نشان داده است که برخلاف باور عمومی، به نظر نمی رسد زنان احساساتی‌تر از مردان باشند.
کد خبر: ۱۰۵۳۷۸۳
تاریخ انتشار: ۱۰ تير ۱۴۰۱ - ۱۹:۴۵ 01 July 2022

به گزارش تابناک به نقل از عصر ایران - محققان معتقد هستند که برخلاف کلیشه های جنسیتی زنان را نمی توان احساساتی‌تر از مردان دانست!

معمولا احساساتی مانند اشتیاق، عصبانیت یا قدرت بین مردان و زنان به شکل های متفاوتی تعریف می شوند. دانشگاه میشیگان به عنوان بخشی از مطالعه جدید خود، مفهوم «احساسی بودن» زنان و مردان و تفاوت های میان آنها را به چالش کشیده است تا تعصبات بی پایه و اساس را به کلی رد کند.

به گفته آدرین بلتز، استادیار روانشناسی و نویسنده ارشد مطالعه از جلمه این تعصبات می توان به طبقه بندی مردی که قادر به کنترل احساسات خود طی رویداد ورزشی مورد علاقه اش نیست و نوسانات عاطفی متعددی را تجربه می کند در گروه «پر حرارت و پر شور» اشاره کرد. در مقابل تغییرات احساسی یک زن به دنبال هر رویدادی حتی اگر این رویداد توام با آزار روحی یا جسمی باشد، در قالب «نامعقول و غیرمنطقی» در نظر گرفته می شود!

بلتز و همکارانش الکساندر وایگارد استادیار روانپزشکی دانشگاه میشیگان و امی لوویسکا دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه پردو، وضعیت روحی 142 مرد و زن را طی بیش از 75 روز دنبال کردند تا درباره احساسات روزانه آنها چه مثبت و چه منفی، اطلاعات بیشتری کسب کنند. در این مطالعه زنان به چهار گروه تقسیم شدند: یک گروه از نظر زمانی در دوره های طبیعی قاعدگی خود بودند و سه گروه دیگر از اشکال مختلف داروهای خوراکی ضد بارداری استفاده می کردند.

پژوهشگران نوسانات احساسی را به سه روش مختلف بررسی کردند و سپس مقایسه دقیق تر میان داده های مربوط به زنان و مردان را انجام دادند. آنها در نهایت هیچ تفاوت معناداری بین گروه های مختلف زنان و مردان مشاهده نکردند که نشان می دهد احساسات مردان نیز درست به اندازه زنان در نوسان است.

به گفته بلتز، در عین حال تفاوت قابل ملاحظه ای بین گروه های متفاوت زنان نیز وجود نداشت. بر این اساس نوسان در احساسات با عوامل بسیاری علاوه بر فاکتورهای هورمونی در ارتباط است.

با فرض این که نوسانات احساسی زنان تنها به تغییرات هورمونی بدن آنها مرتبط است، تا به امروز این گروه از حضور در بسیاری از مطالعات رفتار شناختی کنار گذاشته شدند. این در حالی است که قطعا لحاظ کردن آماری زنان سبب تحول گسترده در نتایج پژوهش های علمی می شود.

بررسی های اخیر داده های روانشناسی اثبات می کنند که حذف ورود زنان به مطالعات تنها با توجیه ارتباط صرف تغییرات روحی- روانی با نوسانات هورمون های تخمدان، اساسا اشتباه بوده است.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار