مشکلات ناشی از شپش سر، تنها به ایجاد خارش و زخم در پوست سر، منتهی نمی‌شود؛ بلکه این انگل‌های مزاحم می‌توانند به شکل غیر مستقیم، کاری کنند که موهایتان را برای همیشه از دست بدهید.
کد خبر: ۱۰۱۱۴۹۱
تاریخ انتشار: ۰۴ آذر ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۰ 25 November 2021

به گزارش «تابناک»،  پوست سر در اثر گزش مداوم شپش‌ها ضعیف می‌شود و خاراندن آن باعث تضعیف ساقه مو‌ها می‌شود. مو‌هایی که در قسمت متصل به پوست ضعیف شده اند؛ در نتیجه کوچکترین حرکتی مستعد کنده شدن هستند. زخم‌هایی که شپش‌ها بر پوست سر باقی می‌گذارند نیز عاملی دیگر است که ریزش مو را تشدید می‌کند. “

آیا شپش باعث ریزش مو میشود؟

شپش‌های سر، موجودات ریزی هستند که پوست سر ما را به شکل یک وعده غذایی لذیذ و پایان ناپذیر می‌بینند. سر انسان‌ها نه تنها تأمین کننده مواد غذایی برای این جانداران کوچک است؛ بلکه به عنوان اقامتگاهی مناسب برای زندگی شپش‌ها به حساب می‌آید. زندگی بروی پوست سر به قدری برای شپش‌ها حیاتی است، که این آفات نمی‌توانند بیشتر از ۱ الی ۲ روز را به دور از سر میزبان خود سپری کنند.
 

هرچند این انگل‌های کوچک در هر نوبت تغذیه خود، مقدار بسیار کمی از خون فرد میزبان را می‌مکند، اما همین مقادیر کم نیز برای ایجاد دردسر‌های جبران ناپذیری از جمله؛ “ریزش دائمی موی سر” کافی است.

مشکلات ناشی از ابتلا به شپش

در ادامه سعی کرده ایم در رابطه با مشکلاتی که ابتلا به شپش سر، به ویژه برای سلامت مو به دنبال دارد؛ اطلاعات مفیدی در اختیارتان قرار دهیم تا در صورت مواجهه با این بلای کوچک و در عین حال بزرگ، سریعاً با استفاده از شامپو‌های ضد شپش برای درمان آن اقدام کنید. اما همیشه بهترین راه این است که از ابتدا با استفاده از روش‌های پیشگیری از ابتلاء به شپش، از ورود این آفات به سرتان جلوگیری کنید.

شپش چیست؟

شپش‌های سر، انگل‌هایی دائمی و اجباری هستند. به این معنی که هرگز نمی‌توانند محل زندگی خود را که سر میزبان است، ترک کنند.
یکی از عواملی که سبب شده این حشرات به طور دائمی بروی پوست سر زندگی کنند؛  نیاز شپش‌ها به تغذیه مداوم است. این که شپش، چند بار در طول روز نیاز به تغذیه دارد، هنوز مشخص نیست. اما موضوعی که به اثبات رسیده، این است که اگر دفعات تغذیه شپشی در طول روز ۴ بار یا کم‌تر باشد، آن شپش به زودی خواهد مرد. همچنین مشخص شده که شپش‌های سر نسبت به شپش‌های بدن، در طول روز،  دفعات بیشتری نیاز به تغذیه دارند.

شپش چگونه تغذیه می‌کند؟

زمانی که شپشی گرسنه می‌شود، به روی ساقه مو حرکت کرده و خود را به نزدیکی پوست سر می‌رساند. سپس برای یافتن رگی مناسب، پوست سر را مدتی بررسی می‌کند. شپش پس از این که رگ را یافت، پوست را در آن ناحیه می‌گزد و شروع به مکیدن خون می‌کند. در طی عمل مکیدن خون، بزاق شپش از لخته شدن خون جلوگیری کرده و جریان خون را تسهیل می‌نماید. از طرفی دو پمپ موجود در دهان شپش نیز، عمل مکیدن را راحت‌تر می‌کنند.

سوراخ شدن پوست سر و بزاق شپش‌ می‌تواند، سبب تحریک پوست و سیستم ایمنی شود. حتی گاهی در پاسخ به گزیدگی شپش و یا مورچه واکنش‌های آلرژیک در بدن ایجاد می‌شود؛ که خارش شدیدی را به دنبال دارد. اما سؤال اینجاست که آیا گزیدگی‌های شپش می‌تواند موی شما را ضعیف کند یا سبب ریزش آن شود؟  خبر بد این است که، پاسخ این سوال بله است. یعنی ممکن است در اثر گزیدگی شپش، شخصی مو‌های خود را برای همیشه از دست بدهد؛ پس نباید از کنار این مسئله ساده گذشت.

۱. کم خونی و عفونت

اولین و مهمترین دلیل ریزش مو در نتیجه گزش شپش، کاهش خون رسانی به ریشه مو است. خون، مایع تغذیه کننده ریشه مو است و هر عاملی که در سیستم خون رسانی پوست سر اختلال ایجاد کند، می‌تواند سبب ریزش موی شما شود.  مکیده شدن خون پوست سر توسط شپش، باعث ضعیف شدن پوست سر می‌شود. زیرا بخش عمده‌ای از مواد مغذی که باید صرف تغذیه مو و پوست سر شود، به مصرف این انگل‌ها می‌رسد. این ضعف تنها ناشی از ضعف خون رسانی نیست بلکه، جای گزش‌های بی شماری که شپش‌ها از خود بر جای می‌گذارند، پوست را ضعیف می‌سازد و در نهایت منجر به ریزش موی سر می‌شود.
 

۲. آسیب به ساقه مو

همان طور که قبلا نیز اشاره شد، گزیده شدن پوست سر توسط شپش‌ها منجر به خارش پوست می‌شود. خارش ناشی از گزش شپش به حدی شدید است، که فرد میزبان نمی‌تواند از خاراندن سر خود، اجتناب کند. خاراندن محکم و مداوم محل گزش شپش، می‌تواند منجر به ساییدگی پوست سر و ایجاد زخم گردد. حتی در صورتی که این زخم‌ها عفونی نشوند؛ باز هم بر کیفیت مو‌ها تأثیر می‌گذارند و سبب شکنندگی موی سر می‌شوند. در نتیجه با توجه به این که، هر نوع زخمی در پوست سر، می‌تواند مسبب ریزش مو باشد، باید گفت خارش شدید ناشی از گزش شپش، عامل سوم مؤثر بر ریزش موی سر است.
 
بعلاوه خاراندن زیاد مو، ریشه‌های آن را ضعیف و شکننده می‌کند. کشیده شدن ناخن‌ها به روی پوست سر می‌توانند به انتهای تار مو‌ها  آسیب بزند، که این نیز می‌تواند منجر به شکستگی سریع مو حتی در خلال کار‌های سبک و آرامی از قبیل برس زدن، خشک نمودن یا حتی حالت دادن ساده مو شود. به همین دلیل است که پزشکان و متخصصان توصیه می‌کنند که از خاراندن مداوم پوست سر در خلال تهاجم شپش‌ها اجتناب کنید؛ و قبل از این که مو‌های خود را از دست بدهید با استفاده از شامپوی ضد شپش صد درصد تضمینی دفنوترین به دنبال درمانی قطعی شپش سر باشید.

دلیل اهمیت درمان شپش سر

هیچ وقت تهاجم شپش را دست کم نگیرید زیرا،  عوارض عدم درمان تهاجمات شپش، بسیار وخیم است و ویژگی این تهاجم‌ها این است که، به سرعت عود کرده و بدتر می‌شود. در چنین شرایطی ممکن است برای درمان، نیاز به تراشیدن موی سر باشد. به علاوه،  تهاجم مداوم و پی در پی شپش ها، به دلیل کاهش خون رسانی به پوست و ریشه مو، پوست سر را تخریب و ریزش مو را تشدید می‌کند.
گاهی حتی محل گزش شپش، برای همیشه بر پوست سر به شکل اِسکار‌هایی باقی می‌ماند.
اصولا مو در محل اسکارها، قدرت رویش مجدد ندارد.
در نتیجه بخش‌هایی از  پوست سر که زخم شده، ممکن است دچار طاسی نقطه‌ای شود.
 
منبع: licekiller.ir
برچسب ها: شپش ، ریزش مو ، زخم پوست سر
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار