از دیگر مواد خوراکی که از قلب محافظت می‌کنند می‌توان به گوجه فرنگی، بادام، انواع دانه‌ها مانند دانه‌های چیا، کتان، سیر، روغن زیتون و چای سبز اشاره کرد.
کد خبر: ۱۰۰۷۵۹۰
تاریخ انتشار: ۱۷ آبان ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۵ 08 November 2021
بیماری قلبی مسئول نزدیک یک‌سوم مرگ‌های سراسر دنیاست. رژیم غذایی مناسب نقش مهمی روی سلامت قلب دارد و می‌تواند از خطر بیماری‌های قلبی تا حد بسیاری بکاهد.
 
برخی از مواد غذایی می‌توانند تاثیر خوبی روی فشار خون، تری‌گلیسیرید، مقدار کلسترول و التهاب بدن داشته باشند و وقتی تمام این موارد تحت کنترل باشند، قلب هم در شرایط خوبی باقی می‌ماند. در ادامه به هفت ماده خوراکی اشاره شده است که می‌توانند چنین اثری داشته باشند:
 
۱. سبزیجات برگ‌دار سبز
 
سبزیجاتی چون اسفناج، کلم‌پیچ و کلم سبز سرشار از ویتامین‌ها، مواد معدنی و آنتی‌اکسیدان‌ها و به‌ویژه ویتامین K هستند. ویتامین K از رگ‌ها محافظت کرده و در انعقاد صحیح خون نقش مهمی دارد.
 
این سبزیجات، حاوی مقدار زیادی نیترات رژیمی هستند که می‌تواند از فشار خون و سفتی رگ‌ها کاسته و عملکرد سلول‌های پوششی رگ‌های خونی را بهبود بخشند.
 
۲. دانه‌های کامل
 
دانه‌های کامل مانند برنج قهوه‌ای، جوی دوسر، جوی چاودار، گندم سیاه و کینوآ سرشار از مواد مغذی هستند. این دانه‌ها در مقایسه با دانه‌های تصفیه‌شده سرشار از الیاف‌اند که می‌توانند از کلسترول بد خون کاسته و بدین‌ترتیب از خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی می‌کاهند.
 
۳. انواع توت‌ها
 
توت‌فرنگی، توت سیاه، تمشک و زغال‌اخته حاوی مواد مغذی مهمی هستند که نقش مهمی در سلامت قلب دارند. این مواد خوراکی مملو از آنتی‌اکسیدان‌هایی چون آنتوسیانین‌اند که جلوی استرس اکسیداتیو و التهاب منجر به بیماری‌های قلبی را می‌گیرد.
 
بررسی‌ها نشان داده که مصرف بسیار انواع توت‌ها از چند عاملی که باعث بیماری قلبی می‌شود می‌کاهد.
 
۴. ماهی چرب و روغن ماهی
 
ماهی‌های چرب مانند قزل‌آلا، خال‌مخالی، ساردین و تن سرشار از اسیدهای چرب امگا۳ هستند که برای سلامت قلب بسیار مفیدند.
 
روغن ماهی هم گزینه خوبی برای دریافت اسیدهای چرب امگا۳ مورد نیاز بدن است. مکمل روغن ماهی، تری‌گلیسیرید خون را کم کرده و عملکرد رگ‌های خونی را بهبود می‌بخشد و در نتیجه از فشار خون بالا می‌کاهد که در نتیجه منجر به بهبود وضعیت قلب می‌شود.
 
۵. گردو
 
گردو منبع خوبی از فیبر و ریزمغذی‌هایی مانند منیزیم، مس و منگنز است. بررسی‌ها نشان داده که گردو از چربی‌های بد خون تا ۱۶درصد و همچنین حدود ۲ تا ۳ میلی‌متر از فشار خون دیاستولیک می‌کاهد و بدین ترتیب موجب کاهش تنش اکسیداتیو و التهاب می‌شود. مصرف مرتب گردو از خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی کم می‌کند.
 
۶. لوبیاها
 
لوبیاها حاوی نشاسته مقاوم‌اند که در برابر هضم مقاومت می‌کنند و به‌وسیله باکتری‌های مفید روده تخمیر می‌شوند. در بررسی‌ها مشخص شده که نشاسته مقاوم با کاهش مقدار تری‌گلیسیرید خون و کلسترول می‌تواند از قلب محافظت کند.
 
۷. شکلات تلخ
 
شکلات تلخ حاوی حداقل ۷۰درصد کاکائو سرشار از آنتی‌اکسیدان‌هایی چون فلاونووئید است که می‌توانند سلامت قلب را حفظ کنند. بررسی‌ها نشان داده است که مصرف شکلات تلخ می‌تواند از خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی بکاهد.
 
 از دیگر مواد خوراکی که از قلب محافظت می‌کنند می‌توان به گوجه فرنگی، بادام، انواع دانه‌ها مانند دانه‌های چیا، کتان، سیر، روغن زیتون و چای سبز اشاره کرد.
 
با مصرف متعادل و به‌اندازه مواد غذایی فوق و البته ورزش‌های مناسب می‌توانید قلبی همیشه سالم داشته باشید./ح
 
منبع:
https://www.healthline.com/nutrition/heart-healthy-foods#TOC_TITLE_HDR_9
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار